Linka bezpečí | Žena, muž a automatická pračka …a kde všude se dá využít TKI

Žena, muž a automatická pračka …a kde všude se dá využít TKI

Ptáte se, kde všude a jak jinak se dají využít techniky telefonické krizové intervence? Možná se právě rozhodujete, jestli se přihlásíte na výcvik nebo na některý náš kurz a přemýšlíte, jaké to bude mít pro vás využití.

…a nebo taky ne a jen jste zvědaví, jak to chodí u někoho jiného doma, když dojde na výběr pračky… Tak banální téma je totiž jako dělané na ještě banálnější hádku… Výběr ze strany muže a ženy podléhá totiž zásadně rozdílným parametrům.

V ryze osobním a ne zcela linkařském tématu Vám přináším praktickou ukázku používání krizově intervenčních technik. Jak jinak než v domácí praxi. 

Auto matka

Perete? Nepochybně. Automaticky? Já doslova. Úkon trvající jednotky minut je v mém případě skutečně řízen autopilotem. Barva, funkce, materiál. Naplnit, nasypat, zapnout.

Obrátit všechny kapsy naruby, najít všechny papírové kapesníky, kamínky, kostky lega, a v lepším případě bankovku. Záhy po zapnutí nalézt další „kousek“, který se měl právě otáčet v bubnu.

O hodinu a půl později vyndat prádlo. Objevit neobjevený kapesník důkladně vypraný, a ještě důkladněji rozpuštěný na každém kousku zpravidla tmavého prádla. Co následuje, není nutné popisovat. Marnou snahu vše vytřepat ulevuje snad jen ostře mířená kritika na viníka celé situace. Na kapesník!

Vcelku nezajímavé dennodenní úkony. Znáte to. Dokud se pračka nerozbije.

Plán 

Léta v hlavě zosnovuji plán, jak bude vypadat další autopilotův stroj. Jaké bude mít funkce, programy, co určitě nesmí chybět, jaké má mít parametry. V hlavě se rodí dokonalý stroj. Jasná představa, roky laděná zkušeností strávenou nad hromadou špinavého prádla.

Hovor (…a techniky telefonické krizové intervence v závorkách) 

S rozechvěním hlásím muži do telefonu, že pračka je kaput. Jímá mě téměř až lechtání v břiše vzrušením, (ZJIŠŤOVÁNÍ EMOCÍ VOLAJÍCÍHO), při představě večerního surfování u počítače a výběru nové pračky. (STANOVENÍ ZAKÁZKY)

Hlavou mi běží: Zabudovaná sušička, (na dva autopiloty nemáme dost místa – ne, toto není technika ale fakt!), ekonomické praní, krátký program praní a sušení do 30 minut, malý buben, dobrá cena, akce?

Reakce:

Asi po 10 minutách volá muž zpět.

„Tak jsem objednal novou pračku u Standy“ (kamarád).

Já:

Panika!!!!! Vzal mi hračku, teda…pračku!!!!! Nejsem schopna myslet. (Ano, to se mi stává občas i v hovorech, když se mě téma osobně dotýká…a protože není v dosahu žádný vedoucí směny na pomoc) Zmůžu se jen na mimoděk vypuštěnou větu:

„A jakou má barvu?“ Dál už slyším jen:

„Nejlepší, největší, nejtišší…“

Po chvíli jsem zpět ve formě: (MAPUJI – zjišťuji o situaci více): „Aha! Co všechno umí?“

„Všechno“. (měla bych použít UZAVŘENOU OTÁZKU a dostat konkrétní odpověď). Takže:

„Nová technologie, lze připojit k Wi-Fi a dálkově ovládat…“

Hm, Budu muset upgradovat autopilota. „Suší?“

„Tak určitě….“

Takže nesuší.

„Jaký má programy?“

„Všechny…“

„Jasně…..“ (zbytečně se šťavím, pojďme k ŘEŠENÍ!.)

„Dobře. Pošli link, kouknu se.“

Nezapomínám si zcela žensky postesknout, že jsem si to chtěla udělat tentokrát sama a že je to jako bych mu já koupila auto od Evy. (Mary Key konzultantka).

Hovor končíme zcela nelinkařsky. Oba dotčení. Nevadí. Mám čas vychladnout, než dojede domů. Musím však ocenit jeho bleskurychlou reakci a řešení problému. (OCENĚNÍ…toho není nikdy dost. Doma obzvlášť

Zdánlivě… Z odkazu totiž zjišťuji, že pračka je opravdu největší. Na místo té staré se rozhodně nevejde.

Závěr

Jdu hledat pračku se sušičkou v rozumné velikosti a ve Standově firmě. Nakonec nacházím svůj svatý grál. Zboží měníme. Dostali jsme slevu. Pere skvěle. Tiše. (ZPĚTNÁ VAZBA)

Jen ty kapesníky ještě neumí vytřídit sama…

A jak vybíráte pračku vy?

_____________________________________________________________________________

Doplněk: Řazení a používání technik ani způsob vedení hovoru v článku neodpovídá běžnému standardu práce na Lince bezpečí. …ani u nás doma…

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání