Těhotenství

Jak zjistím, jestli jsem těhotná?
Nejlépe těhotenským testem z ranní moči nejdříve 14. den po pohlavním styku, nebo od doby, kdy měla dorazit menstruace. Test zakoupíš v lékárně nebo v některých drogériích. Pokud chceš mít jistotu, je třeba navštívit gynekologa, který může udělat přesnější test z krve a podívat se ultrazvukem. Vyšetření trvá krátce a je nebolestivé.

Zvracím a zvětšuje se mi břicho, jsem těhotná?
U každé ženy probíhá těhotenství jinak. Některá zvrací a je citlivá na pachy, jiná se cítí skvěle. Příznaky se mohou zaměnit i s běžným onemocněním jako je střevní chřipka. Proto je nejlepší udělat si těhotenský test.

Jsi nečekaně těhotná?
Otěhotněla jsi a máš strach z budoucnosti?
Bojíš se o tom říct rodičům?
Chceš vědět víc o umělém přerušení těhotenství (interrupci)?
Chceš si miminko nechat a okolí Tě nutí do interrupce?


Co s tím?
Je úplně normální mít v takové situaci strach a zmatkovat. Ze začátku může vše vypadat neřešitelně, ale existuje víc možností, co můžeš udělat, (hodně záleží i na tom, kolik je Ti let). Jen je třeba zachovat klid, jednat a nečekat, jestli se to časem nespraví samo.

Zavolej na Linku bezpečí nebo nám napiš. Zasloužíš si pomoc a podporu. V klidu probereme Tvé možnosti a vymyslíme plán, jak dál postupovat. Nezůstávej na to sama!

Nezapomínej, při sexu je třeba se chránit antikoncepcí. Ať už kvůli pohlavním chorobám nebo kvůli nechtěnému těhotenství.

Těhotenství

Modelový příběh:

S přítelkyní jsme měli sex. I když jsem použil kondom, zpozdila se jí už týden menstruace. Oba se moc bojíme, že je těhotná. Nedovedu si představit, co by na to řekli rodiče, oba ještě studujeme…co máme dělat?

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.