Linka bezpečí | 7 tipů co s tím, když se kamarád svěří s něčím nepříjemným

7 tipů co s tím, když se kamarád svěří s něčím nepříjemným

Dneska bych se chtěla věnovat situacím, kdy může funkční přátelství přinášet starosti. Mám na mysli chvíle, kdy se dítěti svěří kamarád s nějakou hodně náročnou situací. Stalo se vám to někdy? Vzpomenete si, jak vám v tu chvíli bylo? Taková důvěra s sebou nese spoustu emocí.

Možná jste se cítili poctěni, že jste to právě vy, komu „to“ kamarád říká. Možná jste o něj dostali strach, když se svěřil s něčím náročným. Možná, že na vás „padl balvan“. Možná jste chtěli hned něco podniknout na jeho ochranu. Prožitky jsou hodně různé. A tak to mívají i děti.

U nás na Lince děti mluví a píší o tom, že jim kamarádi svěřili vážnou věc (např. že je doma bijí, že je někdo osahává, přinutil k sexu, že zjistili nevěru rodiče, že někomu poslali pod pohrůžkou své nahé fotky…) a oni teď nevědí, co s tím. Kamarádi tím „upustili páru“, už na to nejsou sami. A ještě dodali: „Nikomu to neříkej.“  To je pro děti velice zatěžující!

Co tedy s tím?

1. Připravte děti na takové situace. Promluvte s nimi o tom, že na to nemusejí zůstávat samotné, že hledání pomoci není žalování. Mohou i zavolat na Linku bezpečí a poradit se v anonymním prostoru, kde kamaráda neznáme.

2. Děti mohou kamarádovi dát vědět, že je to těžké i pro ně. Že mu chtějí pomoc, ale není to v jejich silách. S některými situacemi mohou pomoci jen dospělí – rodiče, učitelé, rodinní známí, lékaři, vedoucí kroužků, odborníci… na ně mohou kamaráda směrovat.

3. Pro kamaráda tu mohou být jako „vrba“. Mohou ho podpořit ve vyhledání pomoci, nabídnout mu, že až se budou cítit na vyhledání další pomoci, rádi mu v tom pomohou.

4. Kamaráda mohou doprovodit při vyhledání pomoci, při rozhovoru s někým, kdo dál může jednat. Mohou pomáhat vymýšlet bezpečnostní plán.

5. Spolupracujte se svým dítětem na zajištění pomoci pro kamaráda, když to bude nutné.

6. Snímejte z dítěte odpovědnost za to, jestli kamarád pomoc přijme. Je to jen kamarádovo rozhodnutí, jestli se rozhodne pomoc využít, či nikoli.

7. Podpořte své dítě, aby se věnovalo tomu, co mu dělá radost. Přinese mu to odreagování od starostí. Totéž může poradit i kamarádovi – načerpá tak energii na zvládání potíží.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání