Linka bezpečí | Vztahy

Vztahy

Co se dozvíš:

 • Tipy, když se chceš s někým seznámit
 • Jak na vztahy s kamarády
 • Jak se vyrovnat s rozchodem
 • Jak si poradit s nevěrou partnera
 • Jak na vztah se sebou

Partnerské vztahy jsou v životě člověka důležité. Většina lidí se chce cítit milovaná, mít po svém boku někoho, o koho se může opřít, může mu důvěřovat a sdílet s ním svůj život. V období dospívání to může být hodně těžké, protože teprve sbíráme zkušenosti a snažíme se vyznat se nejen v partnerovi, ale i sami v sobě.

Vztahy s kamarády jsou neméně důležité a pečovat o ně může být někdy docela náročné. Vztah, který je přítomný neustále a který také zasouží naší pozornost, je vztah sám k sobě. Podívej se na naše tipy, třeba ti podobné situace pomohou ulehčit.

Seznamování

Seznámit se s tím pravým partnerem nemusí být vůbec snadné. Můžeš mít pocit, že všichni kolem jsou šťastně zadaní a ty pořád nemůžeš narazit na někoho, kdo by tě zaujal. Nebo máš někoho vyhlídnutého. Myslíš na něj, snažíš se dostat do jeho blízkosti, dát o sobě vědět, možná cítíš nejen zájem, ale i zamilovanost. Ten druhý o tobě ale zatím neví a ty nevíš, jak jeho pozornost upoutat. Můžeš se bát odmítnutí, ztrapnění před partou nebo spolužáky, stydět se takového člověka oslovit. Je to přirozené a věř, že podobné pocity prožívá někdy většina mladých lidí i nezadaní dospělí.

Modelový příběh:

Strašně se mi líbí jedna holka z vedlejší třídy. Občas se na mě na chodbě usměje, ale nijak se spolu nebavíme. Často na ni myslím, rád bych s ní chodil, ale bojím se, že se ztrapním, když jí to řeknu, že mě odmítne, nebo to řekne dalším holkám a budou se mi smát…

Co s tím

 • Buď v kontaktu s lidmi a všímej si lidí kolem sebe. Někdy člověk narazí na někoho zajímavého, když to nejméně čeká.
 • Nespěchej na sebe. Věnuj se svým koníčkům, či naopak něčemu úplně novému, co tě už dlouho láká. Tam máš šanci potkat podobně naladěné lidi, mezi kterými se může najít i někdo zajímavý pro tebe. Když se člověk moc soustředí na potřebu někoho poznat, může být nespokojený, smutný. To pak odrazuje lidi kolem něj.
 • Pro někoho je snadnější seznamování přes internet, ale u toho je potřeba se mít velmi na pozoru, protože nikdy nevíš, kdo skutečně na druhé straně je.
 • Dát druhému najevo, že máš o něj zájem, můžeš několika způsoby:
  • Můžeš najít vhodnou příležitost a říct mu to osobně. Můžeš ho někam pozvat (ven, do kina, na nějakou školní akci apod.).
  • Můžeš mu to napsat zprávou přes telefon. Jen pozor na společné chatovací skupiny, pokud chceš, aby to bylo důvěrné.
  • Jde také napsat dopis, který tomu člověku předáš osobně nebo pošleš po někom, komu důvěřuješ.
  • Někdy stačí být tomu druhému nablízku, dělat spolu věci, které vás baví, povídat si o tom, co vás oba zajímá a vztah sám postupně vyplyne.
 • Zeptej se svých rodičů a známých, jak se oni seznámili. Třeba najdeš další inspiraci.
 • Obrať se na Linku bezpečí, pokud si budeš chtít o seznamování s někým promluvit.

Rozchod

Rozejít se ve vztahu není jen tak. Ať už jsi ten, kdo se rozchází, nebo se s tebou někdo rozešel. Rozchody jsou náročné situace provázené spoustou emocí. Můžeš cítit bolest, vztek, nenávist, lítost, beznaděj, strach z budoucnosti bez milované osoby. Není to ale konec tvého života, i když to tak teď můžeš cítit. Všechny tyto prožitky jsou přirozené a k rozchodu patří. Každému trvá různě dlouho, než bolest z rozchodu odezní.

Modelový příběh:

Minulý měsíc jsem se rozešla s přítelem, už se to s ním nedalo vydržet. Pořád mi zakazoval ostatní kámoše, hlídal, kam jdu…a teď mi furt píše a vydírá mě, že se kvůli mně zabije, že jestli si někoho najdu, tak ho zbije…jsem z toho zoufalá…co mám dělat, aby už konečně pochopil, že vztah skončil? Je to pro mě těžké, protože ho mám pořád ráda, chtěla jsem s ním být, ale on odmítal svoje chování změnit.

Co s tím

 • Když se ve vztahu necítíš dobře, rozhoduj se jen za sebe. Jestli s někým zůstaneš, nebo ne, je tvé svobodné rozhodnutí. Vždy máš možnost volby.
 • Můžeš potřebovat v klidu o samotě truchlit, plakat, smířit se s rozchodem. Nemusíš se nutit do ničeho, co tě nebaví, na co teď nemáš energii. Dopřej si svůj čas, pokud ho potřebuješ.
 • Můžeš potřebovat dělat spoustu věcí, být mezi lidmi, být aktivní, sportovat, poznávat nové věci. Pokud ti to pomáhá překlenout těžké období, kdy se vyrovnáváš s rozchodem, je to v pořádku.
 • Dělej dál věci, které ti přinášejí radost. Každá chvilka, kdy je ti dobře nebo alespoň lépe, se počítá. Možná z nich teď nemáš stejnou radost jako dřív, pokud ti ale na chvíli dovolí soustředit se na něco jiného než na rozchod, je to skvělé.
 • I když to zní jako fráze, čas skutečně pomáhá zmírnit bolest, přijmout novou situaci, vyrovnat se ní. Věř, že časem bude líp, i když si to teď nejde představit.
 • Najdi pro sebe někoho, s kým můžeš o svých pocitech mluvit, komu můžeš zavolat, jít za ním, sdílet s ním, jak ti je.
 • Pokud se ti nedaří s rozchodem vyrovnat, smutek trvá dlouho a komplikuje ti běžné fungování v životě, vyhledej pro sebe pomoc psychologa. Není to ostuda. Rozchody opravdu mohou být velmi bolestivé.
 • Když se budeš chtít vyplakat, popovídat, sdílet s někým, jak ti je, a třeba i hledat, co můžeš dělat, aby se rozchod dal lépe zvládnout, obrať se na Linku bezpečí.

Nevěra

O nevěře hovoříme, když jeden z partnerů svého partnera podvede (intimně se stýká, má pohlavní styk) s někým jiným. Pokud se o tom podvedený partner dozví, často zažívá hodně náročné pocity jako zradu, lítost, zklamání, vztek, odpor. Je to v takové situaci úplně přirozené. Přemýšlí, jestli ze vztahu odejít nebo se snažit odpustit a jít dál. Nevěra většinou velmi silně naruší pocit důvěry, může otřást sebevědomím. Často se i ten, kdo byl ve vztahu nevěrný, trápí a lituje, že druhého zranil.

Modelový příběh:

Zjistila jsem, že si můj přítel našel jinou holku. Často si s někým píše, dost se v poslední době hádáme. Nikdy by mě nenapadlo, že by se to mohlo stát zrovna nám, měli jsme tak hezký vztah. Dřív jsem ho jen podezírala, jenže teď už to vím jistě, vím, že se to nedělá, ale koukla jsem se mu do telefonu. Nevím, co mám dělat, strašně mě bolí hlava a je mi špatně od žaludku. Nevím, jestli mu mám říct, že to vím… je mi fakt hrozně…nechci ho ztratit, ale taky na něj mám vztek...

Co s tím

 • Promluv si se svým partnerem a nech si situaci vysvětlit.
 • Zvaž, kolik toho chceš opravdu vědět. Někdy se snaží člověk všemu porozumět a zjistit co nejvíce podrobností o tom, co se stalo. Takové informace ale mohou být zraňující.
 • Podle toho, jak se partner k nevěře staví, a podle své zkušenosti s vaším vztahem se rozhodni, jak to chceš dál. Dej si čas, nemusíš se rozhodnout hned.
 • Řekni si o podporu svým blízkým, kterým můžeš věřit.
 • Jestliže ti nejde vyrovnat se s nevěrou a celá situace ti přináší příliš mnoho bolesti, obrať se na psychologa, který tě touto nelehkou zkušeností pomůže provést.
 • Pro někoho je řešením rozchod. Zvlášť, pokud se nevěra opakuje. Jistota rozchodu, i když náročná, může přinést úlevu. Už nebude nutné být ve střehu a váhat, zda jde nebo nejde druhému věřit.
 • Své prožívání můžeš sdílet na Lince bezpečí.

Konfliktní vztahy

Někdy se stává, že ve vztahu, který byl zpočátku skvělý, začnou převažovat neshody a hádky. Partnerům se nedaří domluvit, mají jiné názory a nejde najít společné řešení. Vadit může, jak se partner k druhému partnerovi chová, kolik s spolu tráví času, jak moc jsou v kontaktu. Nebo se nedokáží domluvit na tom, jak trávit společný čas. Příčin může být mnoho. Čas od času se konflikty a problémy objeví v každém vztahu. Někdy jdou překonat, ale mohou mít podobu až vážné krize, kterou je těžké zvládnout.

Modelový příběh:

Mám přítele, chodíme spolu už půl roku. Když jsme spolu, tak je to moc fajn, ale když jsou s námi ještě kámoši, chová se úplně jinak. Moc si mě nevšímá, směje se hlavně s nima a občas mě i ztrapňuje. Chtěla bych, aby se i před nimi choval tak, jako když jsme spolu…. Někdy mi i řekne, že nemá čas, a pak ho venku vidím s nimi. To mě moc mrzí…

Co s tím

 • Promluv si se svým partnerem a otevřeně mu řekni, co ti vadí. Zkus mluvit hlavně za sebe, co s tebou různé situace dělají a jak se v nich cítíš. Řekni také, jak by to mělo být jinak, aby ti bylo ve vztahu lépe. Na takový rozhovor najdi klidnou chvíli, kdy máte oba čas a zrovna se nehádáte.
 • Vyzvi svého partnera, ať pojmenuje své potřeby i on, a zkuste najít společnou dohodu.
 • Pokud to nezvládnete sami, je možné požádat o pomoc někoho nezaujatého. Může to být někdo z vašich známých, ale můžeš se poradit třeba i se školním psychologem.
 • Svěř se někomu, komu důvěřuješ. Může tě podpořit.
 • Obrať se na Linku bezpečí, rádi s tebou vše probereme.

Osamělost

Je v pořádku trávit čas i sám svou vlastní zábavou, nemusí jít o osamělost. Někdy ti to tak může vyhovovat.

Možná se ale někdy cítíš osaměle. Mít kolem sebe kamarády, na které je spolehnutí a se kterými je zábava, je fajn. Mít přátele vypadá jako samozřejmost. Je ale spousta lidí, kteří se cítí opuštění. Jsou nešťastní z toho, že jsou dlouhodobě sami a nemají blízké přátele.

Někdo je stydlivější a špatně se seznamuje s druhými lidmi, protože neví, co si s nimi povídat. Osamělost může způsobit také přestěhování se a změna školy, nebo třeba i šikana, či konflikt v partě, který vede ke ztrátě kamarádů.

Modelový příběh:

Ve třídě si s nikým moc nerozumím, jsem spíš uzavřená. Jediná kámoška, kterou jsem tam měla, se odstěhovala. Sice mi neubližujou, ale cítím se strašně sama…nevím, jak je zaujmout, o čem se s nima bavit, chtěla bych s ostatními někdy vyrazit ven a nesedět jen doma...

Co s tím

 • Najdi pro sebe oporu v někom dospělém, koho máš kolem sebe a důvěřuješ mu.
 • Požádej o pomoc třídního učitele, trenéra, vedoucího oddílu, kde se cítíš osaměle – možná bude mít nápad, jak tě začlenit do kolektivu.
 • Pokud to jde, zkus navrhnout, že se přidáš k ostatním, když se budou domlouvat na nějakou akci, a uvidíš, jak to půjde.
 • Najdi si nový koníček, kroužek, oddíl, kam chodí více lidí, a který tě zajímá.
 • Obrať se na Linku bezpečí. Můžeme se pokusit vymyslet společně, co by se dalo podniknout, aby ti bylo lépe.

Strach o kamaráda

Občas se můžeš dostat do situace, že máš o svého kamaráda strach. Kamarád může prožívat něco těžkého a svěřit se ti. Může si s tebou povídat třeba o tom, že se jeho rodiče rozvádějí, že mu někdo ubližuje nebo také, že si ubližuje sám, že ho nebaví život, že má potíže s jídlem. Nebo zjistíš, že je obětí šikany, že kouří nebo experimentuje s drogami. Takových možností je spousta. Je pochopitelné, že ti není lhostejné, co prožívá, a že se o něj začneš obávat. Někdy můžeš kamaráda znát jen z online světa, a cítit se proto bezmocně. Hůř se pro něj zajišťuje pomoc, když neznáš nikoho v jeho okolí. I kontakt s ním může být náročnější. A nemáš, jak si ověřit, co se skutečně děje.

Možná tě potěšilo, že se kamarád svěřil právě tobě. Vážnost jeho potíží a to, jak je prožívá, tě ale také může hodně zaskočit a být ti nepříjemné, že to víš. Můžeš mít pocit, že na řešení jeho starostí nestačíš, i když mu chceš pomoct. Nemusíš vědět, co s tím. Nebo je prostě těžké s tím zůstat sám/sama.

Modelový příběh:

Moje kamarádka se mi svěřila s tím, že se řeže. Ukázala mi rány na ruce. V noci mi posílá fotky, jak se zase pořezala, a píše, že brečí. Celou noc mám zapnutý telefon, abych jí mohla hned napsat. Mám o ni strach. Nevím, jak jí mám pomoct, protože, i když mi už několikrát slíbila, že už to neudělá, znovu se pořezala. Bojím se, že když to řeknu její mámě, kámoška se na mě naštve a přestane se mnou mluvit. Nechci o ni přijít. Navíc už by pak nebyl nikdo, kdo by věděl o tom, co dělá…

Co s tím

 • Najdi pro sebe někoho dospělého, komu se můžeš svěřit, a kdo ti bude oporou. Požádej ho o pomoc. Je zcela přirozené, že na některé věci kamarádi nestačí.
 • Řekni kamarádovi, že máš o něj strach, a zeptej se ho, co by mu mohlo pomoci, co by potřeboval. Pokud je to něco, na co nestačíš, řekni mu to.
 • Není tvoje zodpovědnost, jak se kamarád ke své situaci postaví. To, jestli chce svou situaci změnit, říct si o pomoc, je jen na něm. Můžeš mu nabídnout možnosti, které znáš, ale to, jestli se rozhodne je využít, je už jen jeho rozhodnutí.
 • Obrať se na Linku bezpečí, pomůžeme ti hledat možnosti, které by kamarádovi mohly pomoci, a zároveň podpoříme tebe.
 • Dělej věci, které tě baví, které ti přinášejí radost. Dál se věnuj svým koníčkům. Vypni si telefon, pokud si potřebuješ od kamarádových zpráv odpočinout. Každá chvíle, kdy se cítíš dobře, je důležitá. Potřebuješ i svůj čas bez starostí kamaráda. Neznamená to, že ho zrazuješ. I ty potřebuješ nabrat síly.

Hádky mezi kamarády

Někdy se stane, že si kamarádi přestanou rozumět. Pohádají se, mají jiný názor. Ne všechny hádky musí ukončit přátelství. Občasné neshody mezi lidmi, kteří jsou si blízcí, jsou běžné.

Někdy do přátelství zasáhne někdo jiný, kdo předchozí vztahy naruší.

Když kamarádské vztahy přestávají fungovat, je přirozené, že tě to mrzí, štve, trápí. Můžeš plakat, žárlit, pochybovat o sobě, mít vztek, cítit vinu nebo naopak nepochopení.

Modelový příběh:

Měl jsem nejlepšího kámoše, Martina, je to spolužák, všechno jsme si spolu říkali a chodili spolu ven...jenže jsem onemocněl, byl 14 dnů doma a on se mezitím začal bavit s Petrem. Mně říká, že už nemá tolik času, aby šel ven s mnou, ale pak je vidím spolu. Strašně mě to mrzí...

Co s tím

 • Najdi pro sebe oporu v někom dospělém a svěř se mu s tím, co tě trápí.
 • Zkus se kamaráda zeptat, co se děje a jak to můžete vyřešit. Dej svůj návrh, vyslechni si jeho a zkuste hledat dohodu.
 • Dej řešení čas. Někdy je potřeba chvíli počkat, než se člověk uklidní, než se najde dohoda, než jde o konfliktu mluvit. Někdy se potíž urovná i sama od sebe.
 • Řekni kamarádovi o tom, jak se cítíš. Mluv o sobě, snaž se ho neobviňovat, neurážet. Zeptej se ho, co prožívá on.
 • Spousta hádek vzniká z nedorozumění a často se dají vysvětlit. Zkuste to.
 • Zkus najít člověka, který vám může s domluvou pomoci. Může to být třeba jiný kamarád, někdo dospělý, sourozenec.
 • Někdy se může stát, že se kamarádství nepodaří zachránit. Najdi pak pro sebe podporu blízkých lidí, se kterými to půjde lépe zvládnout.
 • Zkus se poohlédnout po jiných kamarádech (třeba na kroužku, ve škole)
 • Obrať se na Linku bezpečí, podpoříme tě.

Nespokojenost se sebou

Je přirozené, že každý člověk chce být přijímán svým okolím a že má tendence se s ním srovnávat. Chce být oblíbený a vážit si sám sebe.

Někdy se stane, že nejsme spokojeni sami se sebou, máme pocit, že všichni lidé jsou lepší, žijí zajímavější život. Zejména v období dospívání je obvyklé se srovnávat a může se stát, že si kvůli tomu člověk vůbec nevěří. Velký vliv sehrávají i sociální sítě, kde však nemusí být vždy vše reálné. Přesto to mnoho lidí ovlivní.

Modelový příběh:

...přijde mi, že jsem hrozně obyčejná. Většina holek je mnohem hezčích, dělají zajímavé věci, ale já nic zvláštního neumím. Jsem jen trapný průměr ve škole i na basketu. Asi bych se cítila líp, kdyby mě lidí víc obdivovali. Bojím se, že si nikdy nenajdu kluka…

Co s tím

 • Mluv se svými blízkými o tom, co prožíváš a jak se cítíš. Mohou ti být oporou.
 • Každý člověk má svou hodnotu - i ty ji máš. Někdy může být těžké si ji uvědomit, ale ostatní ji mohou vidět.
 • Sepiš si alespoň 3 věci, které se ti na sobě líbí. Připomínej si je, když ti nebude dobře.
 • Nevěř všemu, co vidíš na sociálních sítích. Mnoho příspěvků je upravených, vylepšených, nesrovnávej s nimi své kvality. Lidé obvykle zveřejňují jen to, co chtějí, aby o nich ostatní věděli. To ale nevypovídá o jejich skutečném životě. Zpravidla řeší i běžné problémy, jen je nesdílejí. Přemýšlej o tom, v čem ti sítě prospívají a kdy se po jejich shlédnutí cítíš mizerně. Podle toho si můžeš vybrat, jak dlouho a na co se chceš dívat.
 • Věnuj se tomu, co ti jde. Nezaměřuj se na to, co se ti nedaří.
 • Pokud si uvědomuješ, že je to potíž, která tě už dlouho trápí a ovlivňuje kvalitu tvého života, zkus si naplánovat schůzku s psychoterapeutem. Může ti pomoci přijmout se, najít tvé kvality a zorientovat se v tom, co se v tobě děje. Pokud ti nebylo 18, domluv se s rodiči, aby ti v hledání pomohli. Mnoho psychoterapeutů pracuje online a tak nemusí být problém v dostupnosti v místě. Někdy i jen pár sezení může pomoci.
 • Obrať se na Linku bezpečí, podpoříme tě a společně můžeme hledat, co ti může pomoci.

Často se ptáš

Zkus najít chvíli, kdy jste spolu sami a zeptat se jí na to, čím to je. Můžeš jí i říct, co to s tebou dělá, když tě přehlíží, a že se v tom nevyznáš. Když se to bude hodit, zkus jí říct o tom, co k ní cítíš. A že je ti s ní fajn, když jste spolu sami a rád bys ní někam šel.

Zkus se soustředit na věci, které tě baví a dělají ti dobře. Každá chvilka, kdy je ti fajn a tvůj život ti připadá v pořádku, je důležitá. Vyrážej mezi lidi, bav se s nimi, najdi si nějaké záliby, kde se můžeš s někým novým poznat (posilovna, kurz fotografování, malování, kurz bojového umění, taneční, nějaký další sport). Je spousta lidí, kteří jsou zrovna sami, není to jen tvá situace, i když ve tvém okolí možná ano. Dej si čas, vztahy nejsou soutěž.

Teď to nejde vidět a nedaří se tomu možná ani věřit, protože rozchod s milovaným člověkem je velká ztráta, která přináší spoustu bolesti. Čas ale hraje ve tvůj prospěch. Každému to trvá jinak dlouho, než se s rozchodem vyrovná, bolest se ale nakonec zmírní, časem přejde úplně.

Nikdo tě nemůže nutit zůstat ve vztahu, ve kterém již být nechceš. I když to pro tvého kluka může být velmi těžké, ty máš právo se rozhodnout tak, jak to cítíš a potřebuješ. Jde zvolit ohleduplnou cestu, nehodnotit toho druhého, spíše mluvit o sobě, proč vztah opouštíš. Je pak na tvém klukovi, jak se o sebe postará, aby situaci zvládl. Může si říct o pomoc blízkým, obrátit se na Linku bezpečí, vyhledat pomoc psychologa. Stejné možnosti máš i ty, ani rozcházet se není snadné.

Záleží jen na tobě. Dej si čas na takové rozhodnutí. Někdy se stane, že to nejde, i když se člověk snaží. Záleží na mnoha okolnostech – jaký byl váš vztah předtím, zda už se to někdy dříve stalo, jestli toho partner lituje a stojí o tebe. Snaha zvládnout nevěru a pokračovat ve vztahu, je nutná na obou stranách. Obnovit ve vztahu důvěru může trvat delší dobu. Je dobré si vše vysvětlit, vyjasnit si, co od sebe dál ti dva očekávají a potřebují, a pokud se rozhodnou, že ve vztahu chtějí pokračovat, již se k nevěře nevracet – ani ji nevyčítat, ani se nechovat tak, aby se partner znovu obával.

Neshody nebo krize přicházejí v každém vztahu. Jejich zvládnutí může vztah posílit. Promysli si, co je pro tebe ve vztahu důležité a co od druhého potřebuješ. Mluv s ním o tom. Pokud je to potřeba, zkus to opakovaně. Dej partnerovi/partnerce najevo, že o váš vztah stojíš, ale potřebuješ v něm něco změnit. Uvidíš, jak se k tomu postaví a jak vám půjde hledat dohody. Může se stát, že to nepůjde, budeš ale vědět, že jsi pro váš vztah udělal/a maximum.

Videa, články, podcasty

Zjisti si o tom víc

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání

První rozchod

Co je dobré zkusit a čemu je naopak lepší se úplně vyhnout

Chceš to probrat, najít tipy?

Poradna

Vyber si téma, o kterém se chceš dozvědět víc.

Napiš nám

Proberme na chatu nebo e-mailu, co tě trápí.   

Denně 9-13h a 15-19h

e-mail volno

Odpověď do 3 pracovních dnů

Zavolej nám

Chceš si o tom radši promluvit po telefonu?

Volej kdykoliv a zdarma

Nonstop

Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.

Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.

Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.

Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.