Linka bezpečí | Blog

Blog

Nervové zhroucení: Když tělo a mysl volají o pomoc

„Už se z toho všeho zhroutím”, věta, kterou jistě každý někdy ve své blízkosti slyšel či dokonce sám použil. Ačkoli ji často používáme v nadsázce, nervové zhroucení může být reálným a závažným problémem. Žijeme v rychlé době, kde dlouhodobý tlak a stres dokáží udělat své. Až jednoho dne tělo a hlava jednoduše řeknou dost.

číst dál

Mrak na nebi, stín na duši

Nejspíše vás nepřekvapí, když si přečtete, že na to, jak se cítíme, má významný vliv počasí. Ale i když samotné počasí změnit nemůžeme, máme možnosti, jak zmírnit jeho vliv na naši psychiku.

Klimatické faktory ovlivňují naši náladu, ale také psychické obtíže, mezi které patří například i deprese. Mohou se projevit také jiné zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava, problémy se spánkem nebo kardiovaskulární choroby. Citlivost vůči těmto klimatickým faktorům se označuje jako meteosenzitivita.

číst dál

Jak zvládnout strach a úzkost u dětí

Každé dítě se občas bojí nebo zažívá stres. Může se bát první školní docházky, nového prostředí, nových aktivit nebo odloučení od rodičů. Ale když se obavy stanou pravidelnou součástí jeho života, je na místě mluvit o úzkosti. A pokud jste i vy sami úzkostní, můžete si připadat v pasti. Jak můžete pomoci svému dítěti, když sami bojujete se stejnými pocity?

číst dál

Mám pocit, že se mi dítě vzdaluje

Petra, matka šestiletého Tomáše, má poslední dobou pocit, že se od sebe vzdalují. Roztržky jsou na denním pořádku – Tomáš se vzteká kvůli každé maličkosti, odmítá poslouchat, a když s ním Petra mluví, často slyší jen trucovité ticho. Po každé hádce má Petra pocit, že ztrácí trpělivost, zatímco Tomáš se uzavírá do sebe. Dříve měli hezký vztah, ale nyní se zdá, že každý rozhovor končí konfrontací.

Taková situace může být pro rodiče velmi frustrující a bolestivá. Mít pocit, že ztrácíte blízkost se svým dítětem, může vyvolávat smutek i bezmoc. Obzvláště když se jedná o předškoláka nebo dítě v raném školním věku, které prochází mnoha změnami a hledá své místo ve světě. Jak tedy navázat zpátky kontakt a zlepšit komunikaci, když máte pocit, že se neustále jen hádáte?

číst dál

Problémy s jídlem. Kdy je čas hledat pomoc?

V poslední době se mluví stále častěji o poruchách příjmu potravy – v médiích, na sociálních sítích či mezi lidmi v okolí. Zároveň tu neexistují jen samotné poruchy příjmu potravy. Člověk se může potýkat s potížemi s jídlem i bez rozvinutého onemocnění. I když je asi potřeba zmínit, že hranice mezi potížemi a poruchou příjmu potravy může být někdy dost tenká. Co potíže s jídlem zahrnují a jaké kroky je možné podniknout?

číst dál

Online hry: Zábava pro děti, starost pro rodiče

Vítejte ve světě online her, který přitahuje stále větší množství dětí, ale trápí nejednoho rodiče. Ačkoli mohou být zdrojem zábavy a rozvoje určitých dovedností, přinášejí s sebou také rizika, která by rodič neměl přehlížet. Kromě možnosti vzniku závislosti číhají na děti také podvodníci. V tomto článku, který vznikl v rámci dlouhodobého partnerství s Nadací O2, se podíváme na způsoby, jak těmto problémům předcházet a chránit své děti. Abychom nebyli jen pesimističtí, představíme si online vzdělávací hru NetKnights, která je naopak nejen pro děti prospěšná.

číst dál