Linka bezpečí | Deprese

Deprese

Co se dozvíš:

  • Jak zjistíš, že máš depresi
  • Projevy deprese na těle
  • Antidepresiva nejsou jedinou možností léčby
  • Deprese není jen o smutku

Deprese je běžné, ale vážné duševní onemocnění. Běžné proto, že jím trpí skutečně mnoho lidí, i když to na nich například není na první pohled vidět. Vážné proto, že velmi ovlivňuje kvalitu života, každodenní fungování, ale samozřejmě i to, jak se člověk cítí. Deprese je léčitelná.

Co je deprese a depka

Jedním z klíčových rozlišení mezi depresí a pocity smutku a stresu, které čas od času přichází, je především délka trvání a projevení příznaků. Občasný smutek nebo stres jsou velmi přirozené reakce, které v životě zažíváme a dokonce do něj patří, obvykle ustoupí s časem. Takovým krátkodobým propadům nálad můžeme tak trochu „lidově“ říkat depka. Nejde tedy o nemocnění depresí.

Deprese trvá déle, pocity smutku, zmaru, beznaděje zůstávají často týdny, měsíce nebo dokonce ještě déle a má výrazný dopad na život. Třeba na schopnost učit se a chodit do školy, jíst, spát a užívat si život. Jak už jsme psali výše, jde o vážné, i když běžné a rozšířené duševní onemocnění. Depresi může diagnostikovat a označit jen psychiatr, ale trpět jí můžeš i bez tohoto označení.

Jaké jsou příznaky deprese?

1. Pocity

  • Přetrvávající pocity smutku, prázdnoty nebo beznaděje.
  • Plačtivost nebo zvýšená emocionální citlivost.
  • Ztráta zájmu nebo potěšení z aktivit, které byly dříve příjemné.
  • Pocity bezcennosti, zbytečnosti, nadměrné viny nebo sebekritiky.
  • Zvýšená podrážděnost, ale třeba i agresivita nebo frustrace, i kvůli malým věcem.

2. Projevy na těle

  • Změny v chuti k jídlu – buď ztráta nebo přejídání.
  • Nespavost nebo nadměrné spaní, které se dříve nevyskytovalo.
  • Únava, nedostatek energie, pocit, že i malé úkoly vyžadují velké úsilí.
  • Různé tělesné bolesti a změny, například bolest hlavy, svalové bolesti, zažívací problémy nebo jiné tělesné příznaky.

3. Projevy v chování

  • Problémy s koncentrací, pamětí a rozhodováním.
  • Vzdalování se od přátel a rodiny nebo ztráta zájmu o setkávání.
  • Zanedbávání povinností a zájmů.
  • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu.
  • Zvýšené pití alkoholu nebo užívání drog, vystavování se nebezpečným aktivitám, sebepoškozování.

Projevy se mohou u každého lišit, a nemusí být vždy snadno rozpoznatelné. Toto je jen krátký seznam, může jich být mnohem více.

Na popisu příznaků chování si také můžeš všimnout, že může být ohrožený depresí někdo ve tvém okolí.

Modelový příběh:

Už pár týdnu se mi chce jenom ležet v posteli a nic nedělat, hodně jsem se zhoršila ve škole, vůbec mi nejde se učit a soustředit. Přestala jsem chodit na tréninky. Celý den jenom trávím na mobilu, protože si myslím, že mi to pomáhá a nesoustředím se pak na to, jak mi je. Ale pak mám pocit, že mi je ještě hůř. I z toho, že jsem za celý den nic nestihla, neudělala školu...

Co s tím

Důležité je vědět, že deprese je léčitelné onemocnění a pokud jím trpíš ty nebo někdo ve tvém okolí, je možné tento stav za určitých okolností změnit.

Pokud máš podezření, že by se tě deprese mohla týkat, je moc dobře, že se o ni zajímáš. Někdy může trvat ji rozpoznat a odhalení a stanovení diagnózy může přinést značnou úlevu a porozumění tomu, co zažíváš. To pak může vést k léčbě a zlepšení.

Pokud váháš a nevíš, zda jde skutečně o depresi, máš několik možností, jak to zjistit.

  1. Obrať se na někoho dospělého, s kým můžeš celou situaci probrat. S někým, o kom víš, že na tebe bude mít čas a tvé příznaky a stav bude brát vážně a bude ti chtít pomoci. Nemusí to být rodič.
  2. Existuje také řada online testů, které pomohou zjistit, jak na tom jsi. (Například NUDZ na stánkách opatruj.se) Při takovém samo testování je však podstatné vědět, že jde jen o test, bez dalšího vyšetření stoprocentně na onemocnění neukazuje. Celkové vyšetření a potvrzení může potvrdit vždy jen lékař.
  3. Pokud se rozhodneš navštívit lékaře, dle tvého věku bude nutné informovat rodiče. Můžeš začít i u pediatra. Je to ale cesta, jak se dostat k pomoci a třeba i lékům proti depresi.
  4. Vyhledej společně s dospělým psychoterapii, kde se léčí slovem. Ano, i to je možnost. Velmi často se používá také kombinace léků a psychoterapie.

Deprese je onemocnění jako každé jiné a nevypovídá nic o tvé osobě a hodnotách. Může se přihodit každému.

Příčiny deprese

Jak se může stát, že má někdo depresi?

Odpověď bude vždycky trochu složitější. Nikdy se totiž nejedná jen o jednu událost nebo příčinu. Často jde o kombinaci několika faktorů. Pro představu jsme sem napsali některé z hlavních, ale určitě ne jediných příčin. Ber to tak, že mohou k depresi přispět. Každý to může mít ale jinak a hledat příčinu může být součást léčby.

  1. Dědičnost. Pokud měl někdo ve tvé rodině depresi, může (a nemusí) zvýšit riziko vniku. Záleží na mnoha dalších okolnostech. Určitě to neznamená, že budeš trpět depresí, když jí měla babička.
  2. Biochemie. Představ si, že tvůj mozek funguje jako orchestr, jen místo hudebníků hrají chemické látky (např: serotonin, dopamin atd). Ty pomáhají hrát hudbu a cítit se u toho šťastně a v pohodě. Když je ale orchestr bez dirigenta – nikdo je nebude společně řídit, hudba nebude znít, jak má. Podobně, když v mozku není rovnováha mezi látkami, může to vést k pocitům smutku a beznaděje, k depresi. To je možné ovlivnit léčbou.
  3. Hormony. Ty hrají ve tvém těle super důležitou roli. Řídí spoustu věcí, od toho, jak se cítíš, až po to, jak rosteš. Během dospívání tvé tělo prochází obrovskými hormonálními změnami. Tyto změny mohou někdy způsobit, že se budeš cítit jako na emocionální horské dráze. Deprese může být někdy spojena právě s těmito hormonálními výkyvy.
  4. Trauma. Zjednodušeně jde o událost (jednorázovou nebo i dlouhodobou) kterou není možné zvládnout, jak jsme byli zvyklí. Je tak nějak nad síly člověka vyrovnat se s tím. Může to být něco, co člověk zažije sám, jako je vážná nehoda, fyzické nebo psychické zneužívání, ztráta někoho blízkého nebo přírodní katastrofa. Také ale svědectví něčeho traumatického, co se stalo jiným. 
  5. Stres a úzkost. Dlouhodobá zátěž včetně rodinných problémů nebo potíží ve vztazích či ve škole, může vést k vyčerpání těla a mysli. I to může přispět ke vzniku deprese.
  6. Léky a drogy. Některé léky mohou mít vedlejší účinky, které k rozvoji deprese mohou přispívat. Proto je dobré vždy zajít k lékaři a přeptat se na to. Alkohol nebo drogy mohou vyvolat nebo zhoršit depresi.

Modelový příběh:

Na základce jsem zažil ve škole šikanu. Naši se tenkrát ještě k tomu rozváděli, takže jsem se snažil nepřidělávat starosti a radši to všechno vydržet. Do teď to nikdo neví. Těšil jsem se na střední, ale asi jsem si vybral špatnej obor. Nebaví mě to tady. Nejdou mi odborný předměty, bojim se každý písemky. Ani doma není klid, rodiče pořád pomlouvají jeden druhýho, máma bývá hodně smutná. Někdy mám pocit, že už nemůžu, žádná radost, jen nervy a stres.

Co s tím

Některé příčiny lze ovlivnit, jiné nikoliv. Asi je jasné, že rodinnou minulost ovlivnit nemůžeme, stejně jako události, které se nám staly.

Dobrým životním stylem a péčí o sebe ale můžeš udělat hodně pro to, aby tě deprese minula. Také by to mělo vždy být součástí léčby – spánek – jídlo – pohyb – neužívání látek. A především je to něco, s čím můžeš postupně začít hned teď. Konkrétní tipy najdeš v záložce Vyhnout se depresi.

Pokud se v některých výše vyjmenovaných možnostech vidíš, je vždycky moc užitečné otevřít to doma s rodiči. Například rodinná historie může hodně odkrýt.

Nejistota, proč se deprese děje, totiž může být velmi tíživá. Není tvá vina, pokud se tak cítíš a opravdu za to nemůžeš.

O depresi koluje řada nepravdivých tvrzení. Také toto je dobré vědět. I to může přinést větší jistotu do tvého prožívání.

  • „Deprese je jen smutek.“ Ne, není. Smutek je běžná emoce, kterou každý zažívá. Deprese je komplexní stav, který nechce odejít.
  • „Pokud máš depresi, jsi slabý." To je jako říct, že když si zlomíš nohu, jsi slabý. Deprese je zdravotní stav, ne znak slabosti. V takovou chvíli potřebuješ podporu a léčbu, ne posměch.
  • „Lidé s depresí jsou pořád smutní nebo pláčí." Toto není pravidlo. Někdo s depresí může na první pohled vypadat úplně normálně nebo dokonce šťastně. Co cítí uvnitř, nemusí být vidět.
  • „Pokud máš depresi, nemůžeš mít dobré dny." Ani toto není vždy pravda. Lidi s depresí mohou mít taky super dny. To ale neznamená, že jsou vyléčeni. Deprese může mít své vzestupy a pády.
  • „Musíš mít hrozný život, když máš depresi." Nemusíš. Můžeš mít milující rodiče mít a tak nějak všechno. Někdy se to prostě stane. Deprese si nevybírá podle toho, jak dobrý nebo špatný je tvůj život.

O depresi je důležité mluvit otevřeně a hledat podporu, když to potřebuješ. Nemusíš na to být sám*a. Jsme tu pro tebe nepřetržitě na telefonu nebo nám napiš. Všechna témata a myšlenky jsou u nás vítané.

Pomoc a léčba

Stupně deprese

Existují různé stupně deprese, které pomáhají určit, jak vážná deprese to je a jak by měla být léčena.

Mírná deprese

Při mírné depresi můžeš mít některé z příznaků deprese, ale dokážeš fungovat ve svém každodenním životě. Je to trochu jako mít špatný den, který nechce skončit… Můžeš se cítit smutně nebo podrážděně a mít problémy se soustředěním, ale většinou to neovlivňuje tvůj denní režim.

Střední deprese

Pokud jde o střední depresi, věci začínají být náročnější. Cítíš se hůř, a to už začíná mít vliv na školu, nebo jak trávíš čas s kamarády. Možná budeš mít tendenci se od lidí izolovat, protože to všechno je prostě těžší.

Těžká deprese

A pak je tu těžká deprese. Může tě dostat do bodu, kdy se o ničem nechceš bavit, nic tě nebaví a máš pocit, že už to takhle dál nejde. Můžeš mít problémy se spánkem, jíst moc nebo naopak málo a zažívat extrémní únavu. Také se mohou objevit potíže se spánkem a další příznaky, až po myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Rozpoznání stupně deprese je důležité pro určení nejlepší léčby. Mírná deprese může být někdy řešena psychoterapií, změnami životního stylu nebo podporou ze strany rodiny a přátel. Těžká deprese často vyžaduje kombinovaný přístup (léky a psychoterapie).

Modelový příběh:

Přemýšlím o smrti jako o úniku z toho všeho trápení, který každý den zažívám. Vlastně se mi ani nic neděje, lidi jsou na tom určitě hůř, ale já mám pocit, že je všechno špatně. Nic mě nebaví, v ničem nevidím smysl. Nejde mi jíst, spát. Když už usnu, zdají se mi hrozný sny. Ráno se budím brzy a hned se bojím. Ani nevím pořádně čeho. Všeho. Někdy naopak spím celý dny. Doma říkám, že jsem unavená ze školy. Před ostatními se snažím usmívat, jakože pohoda, ale uvnitř se sotva vleču a jen přežívám každý den. Snažila jsem se to říct mámě, ale řekla mi, že to je puberta a přejde to. Už to ale trvá hrozně dlouho.

Co s tím

Pokud máš pocit, že trpíš jakoukoliv formou deprese, je dobré obrátit se na někoho dospělého. V samotě se svými pocity a příznaky může být jinak velmi těžké zvládnout si pomoci sám. Existuje mnoho způsobů, jak získat pomoc a podporu.

Co tedy dělat?

  1. Může to znít lehce, ale první věc je přiznat si, že potřebuješ pomoc. Snadné to ale někdy není. Je to často nejtěžší krok. Proto to píšeme jako první bod. Řekni si o pomoc. Je to v pořádku.
  2. Promluv si o tom s někým, komu důvěřuješ. Ať už jde o někoho z rodiny nebo učitele, sdílení pocitů s někým, kdo vás podporuje, může být velmi ulevující a může být dalším krokem k zotavení.
  3. Informuj se. Přečti si něco o depresi, to může vést k porozumění nemoci a boji s ní.
  4. Sebepomoc. Tím máme na mysli praktiky jako jsou pravidelné cvičení, správná výživa, dostatek spánku, meditace, mindfulness a další. To jsou metody, které mohou pomoci zlepšit náladu a snížit stres. Při těžké depresi to však stačit nebude.
  5. Vyhledání odborné pomoci. Společně kontaktujte odborníka (pediatra, psychologa, psychoterapeuta, psychiatra) který může nabídnout možnosti léčby. Ty bývají komplexní – zahrnují více částí. První, co můžeš udělat hned teď je zavolat sem, na Linku bezpečí. Klidně hned teď vytoč 116 111.

Odborná pomoc

Psychoterapie. Docházení na individuální nebo i skupinovou psychoterapii může přinést značnou úlevu. Jde o jednu z metod, jak léčit depresi. Vyhledat vhodného psychoterapeuta může chvilku trvat, ale má to smysl. Docházením se postupně může situace proměňovat. Tato služba může být takzvaně na pojišťovnu – zdarma, nebo placená. Některé zdravotní pojišťovny nyní na psychoterapii přispívají. Někdy může být vhodná i rodinná terapie.

Léčba léky. Takzvaná antidepresiva. Ty mohou pomoci regulovat chemické nerovnováhy v mozku, které přispívají k depresi. Správný lék a dávkování někdy vyžaduje pečlivé sledování a úpravy. Je to jako si nechat šít ty správně šaty, aby ti dobře seděly a nikde nic nepřekáželo a naopak přispělo k tomu, aby se člověk cítil lépe.

Hospitalizace. Ano, i to je jedna z možností. Pokud je riziko sebevraždy, může být vhodná hospitalizace, aby bylo zajištěno bezpečné prostředí a intenzivní léčba. Často je to jako strašák. Ale je to pouze odborná nemocnice. Spousta významných a skvělých osobností tuto pomoc využili a dnes žijí spokojeným životem.

Proces zotavení. Je to postupný proces, který vyžaduje čas, trpělivost a podporu. Zlepšení se může objevit postupně, a je důležité oslavovat i malé úspěchy. Velmi důležité je zapojit se do léčebného procesu a být otevřený tomu, co funguje a co ne.

I po uzdravení se mohou objevit období, kdy se příznaky mohou vrátit. Přijímačky, zkoušky, napětí v rodině, rozchody, nemoci… Prostě cokoliv, co může vyvolat nadměrnou zátěž. Proto je důležité pokračovat v naučené sebepéči a vyhledat pomoc, když je to potřeba.

Vyhnout se depresi

Jak předejít vzniku deprese?

Je moc dobře, že tě to zajímá a takovou otázku si možná pokládáš. Nezapomeň také, že mít občas špatnou náladu, zažívat smutek, úzkost, stres nebo být naštvaný, je součást života. Nevíš, jak na tom jsi? Klidně k nám zavolej nebo napiš a můžeme probrat toto nebo i jiné téma. Jsi u nás vítaná*ý.

Některé okolnosti, třeba ty genetické, se nedají změnit. Jsou ale možností a způsoby, jak posílit psychickou odolnost a zlepšit celkové tvé duševní i fyzické zdraví a depresi třeba i předejít.

A někdy to třeba prostě nevyjde a s nějakou formou deprese se setkáš ať už u sebe nebo ve tvém okolí. I to se může stát a není na tom nic špatného. Prostě to tak je. Máš ale možnost volby a především léčby.

Modelový příběh:

Když jsem se učil na maturitu, byl jsem v hrozným stresu. Měl jsem úzkosti a nic mi nešlo. Ani se učit. Dokonce ani s kámošema to nebylo ok. Byl jsem asi dost nepříjemnej. Pak mě jeden kámoš přemluvil ať s nim chodim běhat. Nechtělo se mi vůbec. Začít bylo asi nejhorší. Ty první běhy byly naprosto brutální. Trochu se to zlepšilo. Dokonce jsem začal líp spát. To mi hodně pomohlo.

Co s tím

Než začneš číst, možná tě napadne, že tohle už všechno znáš. Než ale stránku zavřeš, zkus se poctivě zamyslet nad tím, co všechno z toho, co píšeme a co už možná znáš, skutečně děláš a kde máš ještě prostor pro zlepšení. Možná něco najdeš. Nekašli na sebe. Jsi důležitá*ý.

  1. Začni malými kroky a postupně. Odškrtávej si každý den, co se ti povedlo z tvého plánu. 
  2. Hlídej si spánek. Může být těžké se do večera učit nebo být na telefonu, hrát hry a přitom jít spát včas. Také usnout pak může být potíž. Zkus několik dni za sebou spát aspoň 8 hodin a sleduj, jakou změnu to může přinést. Ideálně spi co nejvíce před půlnocí a před spaním buď co nejméně na telefonu.
  3. Zapoj pohyb. Nemusíš být hned šampion. Úplně stačí půl hodiny ostré chůze nebo si zacvičit jógu. Vyber si pohyb, který ti dělá dobře a drž jeho pravidelnost. Jasně, že se to někdy nepovede, ale vrať se k tomu a pokračuj. Fyzická aktivita může výrazně zlepšit náladu a snížit příznaky úzkosti a deprese díky uvolňování „hormonů štěstí“, jako jsou endorfiny.
  4. Jídlo a pití. Možná to je někdy složité stravovat se zdravě. Tvoje tělo to ale potřebuje. Když se to někdy nepovede nevadí, nahraď to ale odpoledne nebo další den. Kup si zeleninu místo sladkosti nebo jen vodu místo energeťáku. Voda zvyšuje tvůj výkon dlouhodobě. Energeťák jen na krátkou chvíli.
  5. Techniky na zvládání stresu. Známé a skvělé jsou techniky jako skenování těla nebo práce s dechem, když zažíváš stres. Inspirovat se můžeš i technikami, které máme v poradně u technik proti sebepoškozování (link). Zkus se naučit říkat „ne“ situacím, které tě zbytečně stresují.
  6. Pečuj o své vztahy. Udržování vztahů s rodinou a přáteli ti může přinést emocionální podporu a snížit pocit osamělosti. Také ti společné aktivity mohou přinášet smysluplnost do života.
  7. Vyhni se alkoholu a drogám. Ty příznaky deprese umocňují nebo dokonce spouští.

Hledání pomoci je známkou síly, nikoli slabosti. Deprese je léčitelná. Můžeš se cítit lépe.

Videa, články, podcasty

Zjisti si o tom víc

Často se ptáš

Ano, i když máš depresi, můžeš chodit do školy nebo pracovat. Může to být náročné a některé dny budou těžší než jiné. Důležité je mít podporu a nebýt na to sám. Společně s někým jiným (dospělým) můžeš plánovat pravidelné aktivity i odpočinek, hledání podpory u kamarádů nebo učitelů, pracovat na menších úkolech, aby to pro tebe bylo méně náročné. Pokud cítíš, že deprese vážně ovlivňuje tvou schopnost fungovat ve škole nebo v práci, vyhledejte společně odborníka, který ti může nabídnout další podporu nebo doporučení.

To je velmi individuální. Každý má jinou cestu k uzdravení, takže není „správná“ doba, jak dlouho by mělo trvat, než se začneš cítit lépe. Hlavní je udělat první krok a požádat o pomoc. Někteří lidé mohou zažívat krátkodobé období depresivních pocitů, které trvají jen několik dní nebo týdnů, zatímco u jiných může deprese trvat měsíce nebo dokonce roky, někdo s ní žije celý život. Důležité je vědět, že deprese je léčitelná a s vhodnou podporou a léčbou se můžeš cítit lépe. Důležité je vyhledat pomoc, ať už jde o promluvení si s důvěryhodnou osobou, terapeutem nebo lékařem.

Určitě ano. Můžeš se cítit hůř, když vidíš jen "perfektní" momenty z životů ostatních a začneš se s nimi srovnávat. Tohle srovnávání, spolu s narušením spánku z přílišného scrollování před spaním, může vést k pocitům úzkosti a deprese. Zároveň ale sociální média mohou být místem, kde najdeme podporu a porozumění. Klíčem je najít zdravou rovnováhu. Pokud cítíš, že sociální média na tebe působí špatně, zkus si dát pauzu nebo omezit čas, který na nich trávíš nebo se domluvit s někým, kdo ti pomůže rovnováhu nastavit. Zamysli se také nad tím, které profily ti přinášejí dobrý pocity, a které naopak pocity selhání, nedostatečnosti, neúspěchu a podobně. Takové profily přestaň sledovat, nepřidávej si do života věci, které ti nedělají dobře, pečuj o sebe.

Určitě. Užívání drog a alkoholu může skutečně vyvolat nebo zhoršit depresi případně podpořit propad a výkyv nálad. Přestože se může zdát, že ti pomáhají cítit se lépe, je to vždy jen dočasně. Dlouhodobě to může tvou náladu a pocity jen zhoršit. Alkohol a některé drogy mění chemii tvého mozku a můžeš po nich být smutnější nebo úzkostnější. Když účinky vyprchají, můžeš se cítit dokonce ještě hůř. To může začít vytvářet bludný kruh. Hledej zdravější způsoby, jak se vypořádat s problémy, a i když je to těžké, promluv si o tom s někým, kdo ti může pomoci.

Chceš to probrat, najít tipy?

Poradna

Vyber si téma, o kterém se chceš dozvědět víc.

Napiš nám

Proberme na chatu nebo e-mailu, co tě trápí.   

Denně 9-13h a 15-19h

e-mail volno

Odpověď do 3 pracovních dnů

Zavolej nám

Chceš si o tom radši promluvit po telefonu?

Volej kdykoliv a zdarma

Nonstop

Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.

Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.

Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.

Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.