Linka bezpečí | Není test jako test. Když školní starosti vystřídá nečekané těhotenství.

Není test jako test. Když školní starosti vystřídá nečekané těhotenství.

Když prožíváme období „náctin“, často nám připadá, že těhotenství je hudba hodně vzdálené budoucnosti. V patnácti málokterá dívka uvažuje nad tím, že by se stala plánovaně matkou. Nad mateřstvím neuvažuje obvykle vůbec nebo jen okrajově. Možná vyplouvá téma těhotenství více na povrch v době, kdy začínáme se sexem, ale jinak může být oblast rodičovství na míle vzdálená tomu, čím se běžně v této životní etapě zabýváme. A pak stačí chvilka a život se tak nějak obrátí vzhůru nohama.

Pokud se to týká právě tebe, možná jsi teď vyděšená, v šoku, nervózní nebo plná úzkosti. Mohlo se stát ledasco a tebe teď napadá, jestli třeba nejsi těhotná. Navzdory osvětě mohl proběhnout nechráněný pohlavní styk nebo například selhal kondom. Anebo se stalo něco úplně jiného. Ale stalo se to, a ty teď nevíš, co dál.

Pokud se to přihodilo právě teď a ty hledáš okamžité řešení

Typický příklad takové situace je třeba romantická chvíle s přítelem, která nebyla v plánu. Nikdo nepřinesl kondom a atmosféra blízkosti a intimity vás na chvíli pohltila. Teď je po všem a vy na sebe hledíte a obáváte se potíží. Vnímám jako důležité připomenout, že antikoncepce (například kondomy, hormonální antikoncepce) má smysl, a že je opravdu moc důležité na ni myslet, používat ji. Chápu však, že když už se podobná patálie přihodí, je osvěta ohledně chráněného styku užitečná asi jako sáňky v létě. Co tedy můžeš udělat?

Hledej podporu. Vždy je dobré mít po svém boku někoho, komu se lze svěřit. Ideálně někoho blízkého dospělého, na koho je možno se obrátit a požádat jej o pomoc. Takovým člověkem bývají třeba rodiče, babička, teta, vedoucí zájmového kroužku, trenérka, oblíbená učitelka. Nezůstávej na to sama. V podobných chvílích jsou časté obavy, že se na nás bude někdo zlobit. Může tomu tak být. To, že se někdo zlobí ale neznamená, že tady pro nás není a neudělá vše pro to, aby nám pomohl. Někdy stojí za to risknout prvotní rozčilenou reakci. Ze zkušeností vím, že rodiče (a jiní blízcí) mívají v podobných momentech snahu pomoci, nikoliv potrestat.

Nepanikař. Vím, že se to snadno řekne, hůře udělá. Ale opravdu není třeba okamžitě propadat hrůze a vymýšlet unáhlená řešení. Pokud se nedovedeš uklidnit, cítíš se zamrzlá nebo jen prostě potřebuješ podpořit, neboj se vytočit nonstop číslo Linky bezpečí, tedy 116 111. Nejsi v tom sama. Nikdo tě kárat nebude a společně s kolegy na telefonu se zamyslíš nad tím, co by ti v tuto chvíli mohlo pomoci.

„Pilulka po“. Někdy se jí také říká nouzová antikoncepce. Jedná se o přípravek, který se užije co nejdříve po nechráněném styku s cílem zamezit případnému těhotenství. Tuto pilulku lze získat i bez předpisu. Prodává se v lékárně a je dostupná všem od 16 let. U mladších osob je vyžadován lékařský předpis. Je vysoká šance, že pilulka těhotenství zabrání, na sto procent na ni však spoléhat nelze. Je také poměrně drahá, jedno balení stojí okolo pěti set korun. Pokud by ses pro nouzovou antikoncepci rozhodla, je fajn si uvědomit, že řešení by se měli účastnit všichni, kterých se to týká. To znamená, že pokud je stávající situace následkem nějaké nehody při sexu s přítelem, měl by na nákup pilulky přispět. Také s tebou může do lékárny zajít, abys na to nemusela být sama.

Těhotenský test. Přibližně dva týdny po pohlavním styku můžeš zkusit domácí těhotenský test. Provedení je docela snadné, testy jsou dobře dostupné. Seženeš je v lékárně, v drogerii a dokonce i v některých supermarketech. Pokud je test negativní a dostaví se menstruační krvácení, pravděpodobně si můžeš oddychnout. Pokud po negativním testu krvácení nepřichází, můžeš si test zopakovat třeba po týdnu. Opoždění menstruace může být způsobeno i stresem. Je důležité si říct, že i když jsou domácí testy poměrně spolehlivé a přesné, těhotenství může na sto procent potvrdit nebo vyvrátit pouze lékař.

Když je těhotenský test pozitivní

Může se ale stát, že se na těhotenském testu objeví dvě čárky nebo znamínko plus. V takovém případě je těhotenství vysoce pravděpodobné, i když i falešně pozitivní výsledky existují. I v tomto případě platí předchozí doporučení – nepanikařit, svěřit, se, případně se ozvat (anonymně Lince bezpečí nebo třeba organizaci Na počátku na čísle 774 440 821).

A co bys v takové situaci měla vědět?

Těhotenství může pokračovat nebo se lze rozhodnout pro jeho umělé přerušení. Tedy pro takzvanou interrupci – pro potrat. Do 15 let věku potřebuješ k umělému přerušení těhotenství písemný souhlas zákonných zástupců, tedy nejčastěji rodičů. Od 16 let lze zákrok podstoupit i bez jejich vědomí, zpětně jsou však vyrozuměni lékařem o tom, že jejich dcera tento zákrok podstoupila.

Interrupce podstoupená z vlastní vůle není hrazená ze zdravotního pojištění. Zákrok je možné absolvovat v nemocnici nebo v některém soukromém gynekologickém zařízení. Cena se pohybuje řádově v tisících korun, obvykle mezi 3 000 – 5 000.

V České republice je možno podstoupit potrat chemický (polykají se tablety), miniinterrupci a interrupci. Chemická interrupce a miniinterrupce je možná zhruba do 8. týdne těhotenství, interrupce do 12. týdne těhotenství. Později je jakékoliv umělé přerušení těhotenství možné pouze ze závažných, například zdravotních, důvodů.

Jsou dívky, které se rozhodnou v těhotenství pokračovat a dítě porodit. I toto je cesta. Pokud je matka nezletilá, je soudně stanoven poručník, který má za dítě rodičovskou odpovědnost. Poručníkem je nejčastěji někdo z rodiny, například rodiče nezletilé rodičky. Soud však může určit i dílčí rodičovskou odpovědnost přímo pro nezletilou matku. V této dílčí odpovědnosti je pak přesně vymezeno, za co matka ve vztahu k dítěti zodpovídá. Pokud je otec dítěte zletilý a je uveden v rodném listu dítěte, pak je zákonným zástupcem narozeného miminka on. Miminko může jít také k adopci.

Rodičovskou odpovědnost lze nabýt i po 16. roku věku, a to uzavřením sňatku. I tento krok musí být soudně schválen.

Na dítě lze získat peněžité přídavky, je nárok i na rodičovský příspěvek. Je dobré vše probrat konkrétně s orgánem sociálně-právní ochrany dítěte a s úřadem práce. Záleží totiž na tom, kdo nese za novorozence odpovědnost – od toho se pak odvíjí, kdo bude peníze dostávat.

Opravdu zcela výjimečně se může stát, že si žena svého těhotenství nevšimne, jakkoliv nepravděpodobně to může znít. Anebo o něm ví, nicméně se jí podaří těhotenství včetně porodu utajit před okolím. I když je taková šance mizivá a procházet tím vším sama a na vlastní pěst nedoporučuji, je dobré mít informaci o tom, že k miminku se lze i v takto náročném případě zachovat zodpovědně. Novorozeně je možné bezpečně odložit do jednoho z babyboxů, kde o něj bude postaráno. Miminko poté půjde do adopce. Tato cesta funguje zcela anonymně.

Nemusíš vědět hned teď

Věřím, že neplánované těhotenství ti může obrátit život naruby a vyděsit tě. I když jsi tím vším velmi zaskočená, je dobré si uvědomit, že máš čas. Několik dní zcela jistě, spíše však pár týdnů. Případnou interrupci lze podstoupit kdykoliv v průběhu prvního trimestru. Nemusíš tedy o všem rozhodovat právě tady a teď. Můžeš si dát prostor a čas promyslet, co by pro tebe bylo nejlepší. Můžeš si sepsat, co všechno tě k tomu napadá. Přemýšlet nad tím, jaké by to bylo, kdyby se z tebe stala matka, a jaké by to bylo, kdybys zvolila potrat. Je pravda, že ani jedna z těchto cest není úplně snadná. Oběma však lze projít. Ráda bych tě podpořila, aby ses nebála požádat o pomoc, nezůstávala na to sama. Linka bezpečí je tu pro tebe. Drž se!

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání