Linka bezpečí | Aby změna nebyla jen na chvíli

Aby změna nebyla jen na chvíli

Lépe jíst, pravidelně cvičit nebo opustit vztah, ve kterém vám není dobře. To jsou změny, pro které jen odhodlání nestačí. Využít potenciál počátečního nadšení a sílu rozhodnutí je dobrý start. K udržení nového nastavení může pomoci systematický přístup. Objevte ho a podpořte.

Vytvořte si plán

Dovede vás k cíli. Pečlivé plánování znamená velkou šanci na úspěch. Podstatou chytrého plánu, který má šanci uspět, je definování malých cílů a postupování krok po kroku dál.

Plán musí tedy zahrnovat dlouhodobé i krátkodobé cíle. Například k osvojení si široké slovní zásoby cizího jazyka potřebujete víc než týden. Naučit se jednu lekci za týden už nemožné není. Docela reálné, nemyslíte? I krátkodobý cíl se pak podrobně rozpracovává na menší mezikroky. Při tvorbě svého plánu buďte zcela konkrétní.

Plán může představovat pomyslnou mapu, která vás provede cestou změny a pomůže vám najít cestu zpět, když zjistíte, že jste se ztratili.

Čas od času se zcela jistě dostaví i neúspěch nebo nastanou mimořádné situace, kdy není možné se ho držet. Buďte k sobě shovívaví a dovolte si selhat. Vnímejte to jen jako epizodu, ze které se můžete poučit. Občas sníst čokoládu, nenaučit se denní limit slovíček nebo ráno nevstat o hodinu dříve, jak jste si před spaním předsevzali, nic neznamená. Je to normální a v pořádku. Spíše se zaradujte z toho, že vám čokoláda chutnala a že jste si o hodinu více přispali.

Dejte změně čas

Změna se odehrává ve vaší hlavě, která je složená z malých úspěchů a dobrého pocitu, že se vám daří zvládat malé kroky. Ty jsou po cestě klíčové, protože lusknutí prsty a navození změny během okamžiku je pohádkový trik. Nikoliv realita. Proto pomáhá koncentrace na úspěchy i když jsou třeba na začátku v menšině.

Pokud do svého života zařazujeme něco nového, obecně platí, že nový návyk je třeba vydržet realizovat minimálně 21 dní za sebou, aby se začal stávat novým zvykem. Podle studie z University College London potřebovali účastníci studie k vypěstování určitého návyku na bázi denní rutiny průměrně dokonce 66 dní. Mezi konkrétními jednotlivci navíc panovaly značné rozdíly – někteří si nový návyk vytvořili za pouhých 18 dní, jiní ovšem až za 254. Vydržet má ale smysl. Pomůže vám v tom dobře nastavený plán.

Zapojte kamaráda…nebo odborníka

Mějte po boku někoho, ke komu budete mít důvěru a bude vás motivovat, podporovat a vaše rozhodnutí něco změnit, bude brát vážně. Pokud se to dlouhodobě nedaří jen v přátelském kruhu, zkuste psychoterapeuta nebo kouče. Obzvlášť, jestliže se točíte v bludném kruhu. Často ale stačí právě jen kamarád nebo partner. Ten s vámi možná půjde rád do posilovny, vyslechne vás nebo ho dokonce vaše rozhodnutí – dosáhnout změny – bude motivovat k vlastní změně. Navzájem se tak budete moci sdílet radost z úspěchu či se naopak podělit o pocity, když se něco nepodaří. Tento bod nepodceňte. Je velmi důležitý.

Vyrážíme na cestu za změnou

Víte přesně z jakého bodu vyrážíte, ten je „teď“. Kam chcete dojít? Jak má nová realita vypadat? Představte si jí se vším všudy. Jak to poznáte a jak se budete cítit, až nastane? Nechte se unést a pořádně tuto představu prozkoumejte.

Už se vám někdy v životě podařilo, změnu do svého života natrvalo zahrnout? Kdy to bylo a co vám pomohlo rozhodně stojí za připomenutí.

Vaše originální mapa

Při sestavování svého plánu pamatujte, že je to VÁŠ plán. Klidně se inspirujte u druhých, kterým se něco podařilo změnit, ale berte to jen jako inspiraci. Každý na svou cestu vyrážíme z jiného bodu, s jinými zkušenostmi a jiným zázemím.

  • Svůj sepsaný či nakreslený plán si dejte někam, kde jej budete mít co nejčastěji na očích. Bude vám tak stále připomínat, pro co jste se rozhodli a na čem pracujete.
  • Každý cíl má být přiměřený a měřitelný. Co je hodně a co málo, je individuální.
  • Nesrovnávejte se. Své cíle, limity a plán si upravujte tak dlouho, dokud vám nebude zcela vyhovovat.
  • Lepší je splnit svůj plán, byť menší než si nesplnit větší nebo žádný.
  • Může také pomoci vidět každý dílčí úspěch v grafu nebo procentuálně znázorněný. Vizualizace dosaženého úspěchu může podpořit vaší další motivaci. Vždyť většina z nás má právě vizuální paměť.
  • Zaměřte se vždy jen na jednu změnu. Jakmile se nový zvyk či změna stane automatickou součástí vašeho života, pak si teprve přidejte další cíl.
  • Podařilo se vám něco? Pochvalte se a oceňte své úsilí.

Při cestě za cílem je potřeba počítat s tím, že při putování může nastat mnoho nepředvídatelných situací, které budou požadovat flexibilní reakce. Možná na takové cestě začne pršet a budete se muset na chvíli někam schovat. Nejlépe u někoho, kdo vám nabídne přístřeší a kde můžete počkat, až uschnete nebo jít společně, protože víc hlav víc ví a vzájemně se můžete podržet. Pak lze v cestě pokračovat, ne z ní odejít.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání