
Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Někdy stačí jeden silný zážitek, který dítě nezvládne zpracovat. Například výsměch před třídou, konflikt se spolužákem, šikana, přísný učitel nebo pocit, že něčemu nerozumí a nikdo mu nepomůže. Pro nás dospělé to může vypadat jako maličkost. Ale pro dítě, které teprve rozvíjí své copingové strategie, to může být zahlcující. Děti mají menší schopnosti a dovednosti poradit si s náročnými situacemi, a tak i zdánlivě nekonfliktní situace pro ně mohou být nesmírně obtížné vyřešit. Navíc co zvládne jedno dítě, nemusí zvládnout druhé. Každý máme jinou citlivost.
Fobie se ale může vyvinout i postupně. Dítě dlouhodobě cítí tlak, nejistotu, neúspěch nebo se necítí bezpečně. Strach se ukládá a časem převáží.
Pro některé děti je škola bezpečným a stabilním místem. Pro jiné představuje stres. Pokud dítě dlouho zůstávalo doma třeba kvůli nemoci, změně školy nebo delšímu prázdninovému režimu, může být návrat náročnější. Děti, které mají spíše introvertní povahu, se často v domácím prostředí cítí jistější. Když si na tento klid zvyknou, návrat do kolektivu může být nepříjemný a spustit úzkosti.
Některé děti se nemohou dočkat, až uvidí po dvou měsících kamarády ve škole. Potkají své učitele, budou si hrát nebo povídat s kamarády o přestávce. Pro jiné je začátek školního roku spojován s obavami. Možná i vaše dítě při zmínce o škole bledne, znejistí nebo ztichne, či zažívá úzkost. Ne vždy to znamená fobii, ale stojí za to si s ním v klidu promluvit.
Zeptejte se, co konkrétně v dítěti vyvolává obavu. Může to být nástup do jiné třídy, ale i třeba to, že neví, co se bude dít. Dejte dítěti pochopení pro jeho pocity a že jste tam pro něj.
Strach nemusí být nepřítelem. Může být signálem, že něco není v rovnováze. Když s dítětem mluvíme, nasloucháme a ukazujeme mu, že na to není samo, pomáháme mu s tímto strachem zacházet a krok za krokem ho překonávat.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti