Linka bezpečí | Jak motivovat děti ke vzdělávání o prázdninách?

Jak motivovat děti ke vzdělávání o prázdninách?

Přineslo vám dítě domů vysvědčení, které se vám nelíbí? Ruku na srdce, je to vlastně tak trochu i vaše vysvědčení. Nemá smysl na dítě křičet nebo mu dávat domácí vězení. Naopak byste ho měli ocenit za to, co mu šlo a budovat pozitivní postoj k dalšímu vzdělávání. Doba prázdnin je ideální čas zamyslet se nad tím, jak dítě ke vzdělávání motivovat. Nenuťte ho, aby se ve stanu nebo u rybníka věnovalo Matematice pro druhý ročník základních škol. Dá se najít mnohem zábavnější forma.

K výrobě indiánského týpí potřebujeme umět nejen měřit, počítat, ale také řezat pilkou. I to jsou dovednosti, které zaměstnávají mozek a přispívají k jeho aktivaci a rozvoji dítěte.

Znalosti z biologie si nejlépe procvičíme přímo v přírodě nebo v ZOO. Není nic lepšího než názorná ukázka a když se k tomu přidá zábavná forma, učení jde samo.

Nejdou vašemu dítěti cizí jazyky. Tak ho nechte, ať  si samo objedná jídlo na zahraniční dovolené nebo si koupí zmrzlinu v angličtině.  Zbaví se strachu z používání cizího jazyka a osvojí si nové slovíčka v cizojazyčném prostředí.

Vyzkoušejte na dovolené večerní čtení. Nechte, ať si vaše ratolest sama vybere, co ho zajímá. Rozšíříte jeho slovní zásobu,  dítě lépe pochopí obsah příběhu a hlavně strávíte společně příjemný čas, který vede i k posílení vzájemného vztahu.

Znalosti z historie můžete procvičovat prostřednictvím putování po českých hradech a zámcích, které často  připravují  zajímavé akce určené i pro nejmenší návštěvníky.

Objevila se na vysvědčení vašeho dítěte dvojka z tělocviku? Ještě není nic ztraceno. Vyběhněte do terénu. Nechte ho lézt po stromech, přeskakovat potok, házet kamenem do dálky nebo si dejte závod, kdo bude rychlejší u daného cíle.

Učení může být zábava, když zvolíme správnou formu, která děti baví.  Důležité je nezapomenout na pochvalu a ocenění. Kárání a kritika jsou spíše na škodu.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání