Linka bezpečí | Sharenting aneb nesdílejte fotky svých dětí

Sharenting aneb nesdílejte fotky svých dětí

Nenechte si prostřednictvím webových úložišť nahlížet do svého soukromí. Tentokrát bude řeč o internetových serverech pro sdílení souborů, jako je například Rajče nebo Ulož.to. Mnoho z nás je někdy využilo. Ke sdílení fotografií z dovolené, večírku či rodinných akcí. Ne vždy si ale uvědomíme, že kromě babiček a tetiček mohou fotografie nás či našich ratolestí shlédnout i lidé s poněkud jinými úmysly.

V čem vězí háček?

Přestože se sociální sítě v dnešní době snaží co nejvíce ošetřit jak ochranu soukromí, tak veřejné sdílení a sharenting (sdílení obsahu rodiči, na kterém figurují jejich vlastní děti), některé české internetové servery ke sdílení souborů jsou v řešení této problematiky poněkud zaostalé. A tak při vložení správně zvolených slov do jejich vyhledávače je možné vyhledat například fotografie a videa polonahých autorů z dovolené u moře či jejich zcela nahých dětí, což může znamenat studnici materiálu pro různé typy deviantů. To dokazují i počty zobrazení, které jsou u kontroverzních fotografií dětí výrazně vyšší.

A to se děje i přesto, že je v pravidlech jejich užívání povoleno zobrazovat nahé osoby, zejména mladší 18 let, pouze v soukromých albech chráněných kódem. Nemluvě o tom, že rodiče tímto způsobem zanechávají na internetu digitální stopu, o které dítě v budoucnosti nemusí mít tušení a díky volnému přístupu fotografií může negativně ovlivnit jeho dospělost. V jiném případě se mohou nešťastnou shodou okolností stát i obětí kyberšikany.

Do boje se se může zapojit i veřejnost

Google, Microsoft či Facebook by za sdílení takového obsahu účet automaticky zablokovali, a to díky automatickým robotům, kteří odhalují kontroverzní tématiku. K řešení tohoto problému u ostatních serverů můžeme významně pomoct my sami. Pokud se stane, že při stahování či prohlížení souborů narazíme na nevhodný či kompromitující materiál, můžeme jeho obsah nahlásit administrátorům, a to různými způsoby v závislosti na poskytující službě. Například na sociální síti Rajče je možné přímo pod složkou  „Nahlásit nevhodný obsah alba“. Ulož.to zase nabízí využití nahlašovacího formuláře dostupného v rámci služby.

Když si nejsme zcela jisti

Pokud se na internetu či prostřednictvím nových technologií setkáte se zneklidňujícím nebo nevhodným obsahem, můžete se obrátit na sdružení Linka bezpečí, která v těchto případech poskytuje poradenství dětem a dospívajícím, případně na Rodičovskou linku, která poskytuje pomoc jejich rodičům. Vše je však také možné nahlásit na stránkách www.stoponline.cz, která je určena přímo k hlášení nezákonného obsahu na internetu.

Jak předcházet zneužití dat

Vůbec nejlepším způsobem, jak se nestát terčem zneužití, je neposkytovat svoje data internetovým serverům. Pokud však nemáme jinou možnost, měli bychom využívat pouze soukromá externí úložiště neboli cloudy a lidem, se kterými chceme fotografie sdílet, poslat odkazy na konkrétní obsah. I zde je však třeba důkladně si prostudovat podmínky využívání a jejich zabezpečení. Pokud se přesto rozhodneme využít veřejné odkladiště souborů, měli bychom soubor zašifrovat ještě před nahráním na server a při jeho nahrávání využít možnosti nastavení, které soubor zahesluje či jej skryje ve vyhledávání. V každém případě bychom se měli řídit hlavně selským rozumem a vždy mít na paměti, že na internetu člověk nikdy neví, kdo je na druhé straně.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání