Ústavní péče

Ústavní péče znamená, že žiješ mimo svou rodinu v ústavním zařízení jako je diagnostický ústav, výchovný ústav nebo dětský domov. Může jít o přechodný krátký pobyt. Někdy je ústavní péče dlouhodobější.

Důvody, proč se děti dostanou do ústavu, jsou různé. Někdy se o ně rodiče nedokáží dobře postarat, například když onemocní, nebo když mají velké finanční problémy, ztratí ubytování a nemají kam s dítětem jít.
Důvodem mohou být také průšvihy dítěte – např. záškoláctví, útěky z domova, problém s drogami a alkoholem, kriminální činnost.

Mnoha dětem se přechodem do ústavní péče uleví od problémů a těžkostí, které zažívaly ve své vlastní rodině. Jsou ale také děti, které spokojené v ústavním zařízení nejsou.

Co s tím?
Pokud máš jakékoliv starosti s životem v ústavním zařízení, je třeba najít někoho, komu své trápení můžeš svěřit. Může to být vychovatel, sociální pracovník, hodná teta nebo třeba někdo z učitelů ve škole.

Také můžeš kdykoliv volat na Linku bezpečí nebo napsat e-mail či na chat.
Ústavní péče

Modelový příběh:

Doma to bylo šílený, nedalo se tam s nima vydržet…raději jsem jezdil za kámošema. Našim ale vadilo, že věčně nejsem doma, občas mě nachytali zhulenýho…furt na mě něco maj, tak mi začali vyhrožovat diagnostňákem. Prej už to řešili i se sociálkou, tak mám strach, co se mnou teď bude. Vím, že nejsem svatoušek, ale tohle si snad nezasloužím, nechci si zvorat zbytek života...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.