Linka bezpečí | Jak odpovídat dětem na jejich zvídavé otázky o sexu?

Jak odpovídat dětem na jejich zvídavé otázky o sexu?

Znáte to? Jedete se svým dítkem v autobuse a ono, aby si procvičilo právě naučená písmenka, čte nápisy na obchodech. A ejhle, slabikuje: „SEX SHOP! Mamíí, co to je ten sex?“. Autobus utichne, aby si vás vychutnal, a vy rudnete a rudnete. Zmůžete se pouze na: „Eeeee, nic. No a co jste měli na oběd ve škole?“

Abyste se do takovéto zarudlé situace příště nedostali, máme pro vás jednoduchý pětikrokový tahák, jak si poradit se všetečnými dotazy našich ratolestí:

Pochvalte dítě, že se zajímá, že se ptá a přislibte odpověď.

Je dobré dát najevo, že otázky svých dětí berete vážně a že se jimi chcete zabývat. Také tímto dáváte najevo, že je otázka na místě a že je důležitá. Ptát se je normální a zdravé. A to chceme v dětech posílit.

Dejte si čas.

Zvažte, jestli se otázce budete věnovat hned, nebo počkáte s vysvětlováním na jinou, vhodnější chvíli, než je cesta v autobuse. Pokud potřebujete více času na srovnání myšlenek, řekněte, jak to je. „Potřebuji si to dobře rozmyslet, vrátíme se k tomu doma, jo?“ A doma se k otázce vraťte.

Doptejte se.

Je fajn vědět, co už o daném termínu dítě ví, co slyšelo, kde to slyšelo, jakou má o tom představu. Doptávejte se se zájmem. Motivací by mělo být skutečně zjistit, co už dítě ví a ne se vyhýbat odpovědi.

Vysvětlete, doplňte, opravte.

Mluvte otevřeně, dítě si z vašeho vysvětlení vezme pouze tolik, na co stačí. Používejte běžná slova, zkuste se vyhnout odborným termínům i dětskému slangu. Pokud si nevíte rady, vezměte si k ruce publikace určené pro děti. Mějte na paměti hlavně preventivní potenciál informací (nechtěné těhotenství, pohlavně přenosné nemoci, sexuální zneužívání, správná hygiena apod.)

Ověřte si, jestli dítě dobře rozumělo.

Zeptejte se, jestli chce dítě dále o tématu mluvit, co mu není jasné, co by chtělo ještě vědět. Je také v pořádku, že ne na všechny otázky budete umět hned odpovědět. V takovém případě si sami hledejte vhodné zdroje s tím, že odpovíte, až si zjistíte dost informací.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání