Linka bezpečí | Průvodce zvýšením sebevědomí pro dospívající

Průvodce zvýšením sebevědomí pro dospívající

Shazuješ se? Přemýšlíš o sobě hanlivě a je tvoje „sebevědomí“ na bodě mrazu? Podobně se cítí občas mnoho lidí. Pokud ale podobné smýšlení převažuje a ovlivňuje negativně tvůj život, pokus se toto nastavení změnit. Zvyš své sebevědomí.

Co že to přesně chci zvýšit?

Sebevědomí se nerovná stavu „být absolutně nad věcí“, kde tě nic nerozhodí a nic se tě nedotkne. (To spíš připomíná chladného člověka neprojevujícího emoce a neschopného napojit se na sebe a své prožívání.) O sebevědomí to nevypovídá zhola nic. Sebevědomí je tak trochu pravý opak. Jde o vědomí sebe. …možná zní tenhle popis divně, přeci o sobě vím, nespím, ani nejsem v bezvědomí, tak o sobě přeci vím. Ale tohle spojení chápeme v jiné rovině: Rozumím tomu, co zažívám a vím, jak na to reaguji a proč a jsem s tím spokojená/ý.

Sebevědomí spojujeme s vědomím svých silných stránek i rezerv, potřeb a potíží. To pak přináší (sebe)vědomé rozhodování vedoucí ke spokojenosti, kdy se cítíte dobře sami se sebou.

To, co sebevědomí ovlivňuje, je schopnost vyrovnávat se s obtížemi a přijímat nové výzvy světa. Je tedy docela důležité.

Tak proč se někdy nedostává?

Někdy může sebevědomí stoupat a klesat v závislosti na situaci, ve které se nacházíš. Ve škole nebo na brigádě můžeš být opravdu společenská/ý a cítit se i působit přirozeně a spokojeně. V novém prostředí nebo v jiné skupině se můžeš stydět a sebevědomí mít nižší. To je docela běžné.

Vliv mohou mít ale také zážitky z minulosti. Některé negativní zážitky jako je šikana a nejrůznější neúspěchy mohou zanechat hluboké jizvy na sebevědomí ve formě pocitů bezmoci a nedůvěry ve své schopnosti. Podobně také opakovaná kritika, odmítání nebo nízká očekávání ze strany ostatních se může na sebevědomí podepsat. To vede pochopitelně k pochybnostem o svých schopnostech a celkové hodnotě.

Co dnes už dobře víme je, že sebevědomí ovlivňuje porovnávání se s ostatními. A to jak na sociálních sítích, tak například ve třídě. Vede to k pocitu, že nejsem dost dobrý nebo dobrá. Je užitečné na to myslet, když jsi na sítích. Podobně může být zabiják sebevědomí strach. Obava z neúspěchu a lpění na perfekcionismu pak brání v pokusech o dosažení nových věcí a růstu.

Sebevědomí v dospívání je jako věno do života

Silné sebevědomí ti pomůže vyrovnat se s výzvami, zvládat stres a zlepšit celkovou pohodu. To má vliv na odolnost vůči manipulaci ze stran médií nebo vrstevníků. Když budeš mít svůj názor, o který se můžeš opřít, lépe obhájíš své názory a dosáhneš svých cílů. Také tvoje vztahy budou patrně spokojenější. Pokud to ale nestihneš v dospívání, můžeš na tom pracovat i později. Nic není ztraceno.

Vybudovat si sebevědomí může trvat delší dobu …ale nepřestaň číst dál!

Chyby a selhání jsou přirozenou součástí života a nejsou znamením lidské nedostatečnosti. Spíš schopnosti učit se. Možná to zní jako klišé, ale je důležité ho opakovat, protože zdánlivých chyb může být v dospívání dost. Zdánlivých proto, že jde spíš o sbírání zkušeností než chyby samotné. A z těch se lze poučit pro příště.

Posilování sebevědomí může trvat delší dobu. Existuje však mnoho věcí, které ti pomohou cítit se sebejistěji v každé situaci.

Chceš nějaké tipy hned teď? Tady jsou:

  • Chovej se, jako bys už sebevědomí měl/a

Zahraj si na to, že už určitou vlastnost máš a chovej se podle toho. (Pokud chceš navíc vypadat sebevědoměji, cvič se v chůzi se vzpřímenou hlavou nebo si oblékni světlou barvu.)

Pokud se stydíš a chceš to změnit, můžeš si ve škole promluvit s někým, s kým jsi ještě nemluvil. Tyto věci mohou zpočátku působit děsivě. Ale až to jednou zkusíš, pomalu získáš sebedůvěru pro další pokusy a nakonec to půjde samo.

  • Podívej se na sebe jinak

Bez ohledu na to, jak se cítíš, zkuste najít jednu věc, která se ti na sobě líbí. Mohou to být vlasy, smysl pro humor, vynikající hudební vkus nebo fotbalové dovednosti. Jakmile s tím začneš, můžeš začít myslet na další věci a vytvořit si o sobě pozitivní představu. Sepiš si to, ať máš tenhle tahák na očích, až se nebudeš cítit dobře.

  • Věnuj pozornost tomu, co říkáš

Někdy může způsob, jakým něco řekneš výrazně ovlivnit to, jak se cítíš a co si o tobě ostatní myslí. Než odpovíš na otázku, věnujte jí několik okamžiků – může ti to pomoci cítit se jistěji v tom, co odpovíš.

Pokud nevíš, co říct, požádej o zopakování otázky nebo řekni, že nerozumíš. Nepředstírej, že něco víš. Zkus používat slova jako „ano" a „ne" místo „tak nějak" a „ani ne". Díky tomu můžeš znít jistěji a sebejistěji.

  • Vyzkoušej něco nového

Každý den vyzkoušejte něco nového. Mělo by to být něco, co obvykle neděláš. Může jít o maličkost, od jiného účesu po dobrovolné čtení nahlas ve třídě nebo zapojení se do týmu ve hře o přestávce.

Pokaždé, když uděláš něco nového, pomalu vystoupíš ze své komfortní zóny. A to je pro zvýšení sebevědomí jako vzpruha. Podívej se, jestli můžeš začít nějaký nový koníček a zjisti, jaké nové věci zkoušejí ostatní lidé.

I když si myslíš, že jsi udělal/a něco špatně, zkus se zamyslet, co by šlo příště udělat jinak.

Jsou i jiné možnosti, než jen rychlé tipy

Můžeš chtít kromě rychlých rad i pomalejší, ale intenzivnější a přesně pro tebe ušité řešení, jak své sebevědomí zvýšit. Takové, které je přesně stvořené pro tvoji situaci, povahu a minulost. Nazývá se psychoterapie a dneska je docela populární. Ve věku dospívání, ale i kdykoliv jindy, je skvělým způsobem, jak sebevědomí objevovat a získat. Vřele tuto možnost doporučuji. Pokud máš ale něco, co „hoří“ a chceš o tom mluvit s někým hned, je tu Linka bezpečí, na kterou můžeš zavolat třeba právě teď. Číslo je 116 111.

Zdroj: inspirováno www.childline.org.uk

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání