Linka bezpečí | Blog

Blog

Články s problematikou "Jak zvládat stres a krize": Zpět na blog

Průvodce zvýšením sebevědomí pro dospívající

Shazuješ se? Přemýšlíš o sobě hanlivě a je tvoje „sebevědomí“ na bodě mrazu? Podobně se cítí občas mnoho lidí. Pokud ale podobné smýšlení převažuje a ovlivňuje negativně tvůj život, pokus se toto nastavení změnit. Zvyš své sebevědomí.

číst dál

Jak mluvit s dětmi o rozvodu

Velmi často se na naší Rodičovské lince setkáváme s dotazy rodičů, jak mají mluvit s dítětem o rozvodu či rozchodu. Ukazuje se, že pro mnoho rodičů to je velmi citlivé téma a některým působí problém s dítětem na toto téma rozhovor zahájit. Někteří se cítí provinile a nechtějí věc otvírat, jiní nevědí, jak na to. Jednoduchý recept, jak dítěti sdělit, že se rodiče rozvádějí, popsat nelze, protože vždy záleží na povahových rysech, vnímavosti a citlivosti dítěte. Důležitý vliv má stupeň rozpadu manželství či kde se právě nachází rodič v procesu vyrovnávání se s rozvodem.

číst dál

Poznejte trauma a nedovolte mu propuknout

Také máte dojem, že pojem trauma je v poslední době nadužívaný? Možná je to způsobeno krizemi, kterými jako společnost procházíme. Tím se také více zaměřujeme na význam duševního zdraví a s ním souvisejícími obtížnými situacemi, ve kterých se ocitáme. Tento trend může být také ovlivněn poselstvím filmu Gabora Matého Moudrost traumatu, který přinesl téma traumatu do povědomí širší veřejnosti. Co je psychické trauma, jak vzniká a jaké jsou jeho příznaky? A jaká jsou rizika spojená s označováním nějaké situace jako traumatické?

číst dál

Aby změna nebyla jen na chvíli

Lépe jíst, pravidelně cvičit nebo opustit vztah, ve kterém vám není dobře. To jsou změny, pro které jen odhodlání nestačí. Využít potenciál počátečního nadšení a sílu rozhodnutí je dobrý start. K udržení nového nastavení může pomoci systematický přístup. Objevte ho a podpořte.

číst dál

Ze střední na vysokou. Jak zvládnout zkouškové a nezbláznit se

Změna v podobě přechodu ze střední školy na vysokou školu je poměrně zásadní a představuje často významný milník v životě mladého člověka. Už jenom zorientovat se v systému VŠ je dost náročné. Ve své praxi se setkávám převážně se studenty z humanitně zaměřených oborů, které mají například oproti oborům technickým to specifikum, že studium bývá o něco méně strukturované. Zvládnout zkouškové, zachovat si duševní zdraví a zůstat „v pohodě“ je možné, ať už jde o jakýkoliv obor. Chce to ale přípravu a trochu péče o sebe.

číst dál