Linka bezpečí | Blog

Blog

Radka Liebezeitová
Radka Liebezeitová 9 článků
Zpět na blog

Radka je s Linkou bezpečí od roku 2016. Pracovala, na telefonu, v e-mailové poradně, ale také jako lektorka ve školách. V posledních letech ji můžete znát z podcastu Linky bezpečí Na tenké Lince, jehož je autorkou. Edituje také blog, na kterém se právě nacházíte a od roku 2022 se věnuje prevenci v rámci Linky bezpečí.
Je psychoterapeutka a vede svoji soukromou psychoterapeutickou praxi.

Články autora:

Zlomenina sebevědomí / článek Psychologie.cz napsaný ve spolupráci s Linkou bezpečí

„Jsem už přes půl roku zaseknutá ve velmi nepříjemném stavu. Jako bych utrpěla zlomeninu sebevědomí,“ napsala nám čtenářka Hanka. Její příběh vám nejspíš bude povědomý. Nebo je tu někdo, kdo se nebojí ztrapnění, ponížení, znemožnění? Navíc od člověka, kterého jsme si vážili, a před lidmi, na kterých nám záleží? Jak po takovém zranění zahojit duši?

číst dál

Kamarád přemýšlí o sebevraždě

„Svět by beze mě byl lepší, aspoň by mi nebylo tak hrozně“. Ne, není zde jasně napsáno: „Chci spáchat sebevraždu“, ale podobná věta a především její význam mezi řádky, na to může poukazovat. Zejména, pokud jsou tato slova provázena změnou nálad a chování. Je normální cítit bezmoc a mít obavy, když se přítel zmíní o sebevraždě, i když nepřímo. Co můžete udělat proto, abyste mu pomohli?

číst dál

Jak mluvit s dětmi o smrti – a strachu ze smrti. Tipy pro každé vývojové období.

Nebo také: když se děti ptají a dospělí bojí. Na rovinu si pojďme říct, že smrt a strach ze smrti není zrovna čtenářsky a konverzačně atraktivní téma. Jenže když se začne ptát a bát syn nebo dcera, je na čase vytáhnout hlavu z písku a čelit realitě. Koneckonců, smrt je jediná jistota, kterou v životě máme a můžeme se spolehnout, že se s ní všichni časem setkáme. Před ní tedy neutečeme. Jak o smrti mluvit, je však mnohdy nejasné. Obzvlášť, pokud dotazy na toto téma nekončí a přechází v obavu a úzkost. Být připraven, znamená nebýt zaskočen. A s válkou na Ukrajině se toto téma stává ještě naléhavějším, než kdy jindy.

číst dál

Jak zabránit uvíznutí „V síti“! Víte, jaké změny probíhají u náctiletých?

Jaké to bylo, když vám bylo dvanáct, třináct? Vzpomínáte si? Možná se vám vybaví střípky z událostí a pocitů, které jste v té době zažívali. V dokumentu V síti, který právě vstupuje do kin, je situace pochopitelně odlišná, stejně jako doba i způsob komunikace. Avšak rodící se zvědavost z objevování svého vlastního těla, budí zájem u dospívajících stejně tehdy jako teď. Čím vším musí děti a jejich rodiče projít, aby úspěšně zvládli období adolescence?

číst dál

Tipy a rady pro rodiče i děti jak se pohybovat „V síti“

K tématu celovečerního dokumentu V síti bylo mnoho napsáno a ještě víc zřejmě bude. Pro přehlednost jsme pro vás shrnuli doporučení, jak v podobných situacích postupovat i jak jim předcházet. Rozdělili jsme tipy a rady zvlášť pro rodiče a pro děti. Přikládáme také hned několik užitečných odkazů a kontaktů.

číst dál

Blízký má psychické potíže. Jak nabídnout odbornou pomoc, když my už na to nestačíme?

Nedávno se mne zeptal známý, jak to udělat, aby jeho blízká příbuzná vyhledala psychologickou pomoc. Je přesvědčený, že by ji setkání s odborníkem pomohlo v její obtížné životní situaci. Moc mu na ní záleží… Přináším pár jednoduchých kroků, co v podobných chvílích podniknout, v trochu jiném příběhu. Je možné je ale aplikovat na nejrůznější životní události.

číst dál