Obecně o dospívání a sexu

Jak se to mám dozvědět?

O tělesném dospívání, o sexu, milování, antikoncepci, pohlavních orgánech, menstruaci a dalších věcech se někdy dost těžko mluví nahlas. Není to jen tak bavit se o nejintimnějších věcech. Dospělí si často myslí, že na to máte ještě čas, kamarádi nemusí mít ty správné informace a na internetu jsi našel/našla samé hodně divné stránky...Co s tím? 
Na Lince bezpečí si můžeš úplně otevřeně popovídat i o takovýchto věcech. Je naprosto normální zajímat se o sex, mít otázky nebo nějaké pocity, se kterými si nevíš rady. Není to ostuda, nikdo se Ti nebude smát, nebo Tě odsuzovat za to, že Tě to zajímá. Naopak, jsme rádi, když se na nás někdo obrátí, i když někdy se slova mohou hledat těžko i nám... Také Ti můžeme poradit, kde na internetu najdeš ověřené informace, které jsou pro Tebe vhodné. 


Změny v dospívání
Během dospívání se Tvoje tělo tak neuvěřitelně rychle změní, že nemusíš vědět, co si s novým tělem vlastně počít. Může přijít nejistota, jestli je s Tebou všechno v pořádku, a snaha porovnávat se s ostatními. Než svoje obavy dusit v sobě, je lepší se informovat a svěřit s tím, co Tě trápí. Pokud Ti nejde o tom mluvit s rodiči či s nějakým jiným člověkem, kterému se jinak svěřuješ, zkus to u nás na Lince bezpečí na telefonu 116111. Na chatu nebo v e-mailu se někdy snáz popíše to, co se nahlas bojíš vyslovit, tak neváhej a napiš nám.

Odkdy můžu mít sex?
V České republice jsou podle zákona sexuální aktivity povoleny od patnácti let. Do té doby je každý zákonem chráněný. Znamená to, že když má někdo sex s dítětem, kterému je míň než 15 let, dopouští se trestného činu. Nikde ale není napsáno, že v 15 letech se se sexem musí začít. Každý je ale připravený na milování a sex jindy a nikdo Tě do takových věcí nesmí nutit, když se na to ještě necítíš. Není to žádná ostuda.

Pohlavně přenosné choroby
Od chvíle, kdy se sám/a rozhodneš vést aktivní sexuální život, je třeba myslet na to, jak se chránit před pohlavně přenosnými nemocemi. Možná si říkáš proč, vždyť svému partnerovi či partnerce věříš, že je zdravý/á. Jsou ale choroby, které se neprojeví hned, ale až po nějaké době od chvíle, kdy se člověk nakazil, nebo nejsou vidět na první pohled. Nemusí tak vůbec sám tušit, že je nemocný, a chorobu přenáší dál na své sexuální partnery, tedy ty, se kterými má pohlavní styk. Na pohlavní choroby se můžeš nechat otestovat u lékaře, abys měl/a jistotu, že jsi v pořádku. Kde všude testy provádí a jak probíhají, Ti poradíme i na Lince bezpečí.

Pohlavním stykem se přenášejí různé nepříjemné nemoci - syfilis, kapavka nebo třeba chlamydie. Nejobávanější je virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS.

Jako ochrana proti pohlavním nemocem se používá kondom (prezervativ). Když se správně použije, chrání Tě nejen před nemocemi, ale i proti početí. To znamená, že by z pohlavního styku neměla dívka otěhotnět.

Pokud Tě zajímá více o různých formách antikoncepce, přečti si o nich v další kapitole.

Obecně o dospívání a sexu

Modelový příběh:

...už si připadám fakt divně...všechny holky ve třídě už mají mentruaci, jen já pořád ne...a taky mám nejmenší prsa ze všech...bojím se, že mě žádnej kluk nebude chtít...co mám udělat, abych už taky menstruovala a měla prsa?...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.