Poruchy příjmu potravy

Myslíš si, že jsi moc tlustá/tlustý? Stále řešíš svou postavu? Kdykoli se najíš, máš výčitky svědomí? Snažíš se jídlo vyzvracet nebo si vyvolat průjem?

Jestli Tě moc trápí, kolik vážíš, příliš si hlídáš dietu, utíkáš zvracet, když se najíst, můžeš trpět tzv. poruchou příjmu potravy. Rozlišují se dva druhy:

Anorexie (mentální anorexie) – je duševní nemoc, která spočívá v tom, že odmítáme potravu a máme zkreslené představy o svém těle. Snažíme se hubnout, odmítáme jíst, vyvoláváme si zvracení či průjmy.

Bulimie – je duševní nemoc, kdy se hodně přejídáme, a pak z toho máme výčitky a snažíme se snědeného jídla zbavit zvracením či vyvoláváním průjmů.

Obě formy jsou velmi nebezpečné a mohou ohrozit Tvé zdraví i život!

Co s tím?
Svěřit se můžeš rodičům, a pokud to bude potřeba, můžete společně dojít k Tvému doktorovi, který Tě může doporučit k psychologovi či psychiatrovi.


Pokud o tom zatím s rodiči nechceš z nějakého důvodu mluvit, nezůstávej na to sám/sama.  Když se o tom nikdo nedozví, nebude možné Ti pomoci. Můžeš kdykoliv anonymně zavolat nebo napsat na Linku bezpečí a promluvit si o tom, co zažíváš. Je možné, že se Ti uleví a že získáš tipy, jak svou situaci řešit. Také můžeš dostat kontakt na další pomoc, pokud to budeš potřebovat.
 


Kam dál?
K tématu si můžeš také poslechnout náš Podcast "Na tenké Lince":

Poruchy příjmu potravy

Modelový příběh:

…vůbec jsem se do té lednice neměla dívat! Zase jsem tam objevila věci, které vůbec nechci jíst…ale prostě jsem musela! Všechno jsem to do sebe nacpala a teď je mi ze mě pěkně blbě. Připadám si jako tlustý prase…musím se jít zase vyzvracet…ale už to takhle nechci dělat… 

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.