Tělesné týrání

Když Ti někdo ubližuje nebo Tě zraní, jedná se o tělesné týrání. Takové jednání způsobuje bolest, zranění, škrábance, řezné a bodné rány, zlomeniny, podlitiny a modřiny. Někdy je tělesné týrání tak kruté, že může zapříčinit i smrt.

Co je tělesné týrání?

  • Bití,
  • fackování,
  • kopání,
  • tahání za vlasy,
  • bití předměty,
  • házení a třesení,
  • škrcení,
  • pálení.


Týrat mohou rodiče, ale i sourozenci nebo třeba partner nebo partnerka. Také šikanování je formou tělesného týrání.
Nikdo nemá právo se k Tobě takhle chovat! Tělesné týrání se může stát jen jednou, ale taky může trvat delší dobu.

Týrání zraňuje tělo, ale bolí i na duši.
Dítě nebo mladý člověk, který zažije tělesné týrání, může být vystrašený a cítit velkou úzkost. Může se cítit osaměle a zoufale, uzavírat se do sebe. Může přemýšlet nad útěkem z domova nebo nad sebepoškozováním či dokonce mít sebevražedné myšlenky. Může se horšit ve škole.
Pokud násilí probíhá už dlouhou dobu, časem se může stát, že se oběť vzdá a cítí se bezcenně. Už nedoufá, že by mu/jí mohl někdo pomoci a násilí začne vnímat jako normální. Takové pocity jsou reakcí na velké dlouhodobé násilí, které nikdo nezastavil.

Co s tím?
Nenechávej si to pro sebe! 
I když to může být těžké, je třeba o týrání někomu říct. Týrání může dlouho probíhat v rodině za zavřenými dveřmi a nikdo o něm nemusí vědět. Když se o týrání svěříš, může se situace změnit. Zasloužíš si žít v bezpečí. Říct to můžeš někomu dospělému, komu důvěřuješ – někomu z příbuzných či známých, hodné učitelce/učiteli, své doktorce/doktorovi. Všichni mají povinnost Ti pomoci. Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice/pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře. 

Pokud o tom potřebuješ vědět víc, zavolej na Linku bezpečí.  Můžeme si promluvit o tom, jak Ti je. Můžeme Ti předat kontakty na odborníky. Pokud nám sdělíš své jméno a adresu, můžeme Ti i zařídit, že za Tebou sociální pracovnice/pracovník přijde. Je jen na Tobě, co všechno nám budeš chtít říct. Zavolej nám na Linku bezpečí, nebo nám napiš.

Tělesné týrání

Modelový příběh:

...všechno, co udělám, je blbě, když se bráním, je to ještě horší…táta popadne, co je po ruce, a tím mě začne bít, že nemám bejt drzej…Někdy mě pak nepustí do školy, dokud mi nezmizí modřiny. Většinou si ale dává pozor, aby mě bil tam, kde to nebude vidět… Jednou mě i zkopal, strašně mě bolela žebra, ale nedovolil mi jít k doktorovi…mám z něj strašnej strach, už to doma nevydržím...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.