Linka bezpečí | Blog

Blog

Hanka Petráková
Hanka Petráková 12 článků
Zpět na blog

Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro E-mailovou poradnu Linky bezpečí, několik let i pro E-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí E-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Články autora:

Bez mobilu ani ránu

Pohled na dítě s mobilem v ruce není v dnešní době nic zvláštního. Otázka je spíš jiná: „kdy ho v ruce nemá“? Ráno je první pohyb sáhnutí po telefonu. Cestou do školy má sluchátka v uších, pohled přikovaný k displeji. Večer? Scrollování do nekonečna. Vztah dětí s technologiemi je intenzivní, někdy až pohlcující a rodiče se v něm často cítí bezmocní. Mají o děti strach, rozčiluje je to nebo jen tak nějak cítí, že tohle není v pořádku, ale neví, co přesně s tím dělat.

číst dál

Odhalit svěřené tajemství neznamená zradit

Když dítěti kamarád svěří tajemství, může mít radost a cítit se potěšeně. Může zažívat pocity důležitosti a důvěry a to je skvělé. Anebo může prožívat pravý opak potěšení a pýchy, například strach, obavy, napětí, ale také vztek, naštvání a třeba i bezmoc. Záleží totiž na tom, s čím se mu kdo svěří a jak moc si přeje, aby taková informace zůstala jen mezi nimi.

číst dál

Psychické potíže u dospívajících

Když se duše necítí dobře a přitom není jasné proč a co se vlastně děje. Ráno špatně vstává, večer špatně usíná a přes den se bojuje s nejrůznějšími pocity a stavy, které mají daleko k pohodě a spokojenosti. Někdy nejde úplně přesně pojmenovat, co se to vlastně děje a jaká je příčina, jindy to pojmenovat jde, ale ani tak to není snadno pochopitelné pro okolí.

Psychické potíže zaznamenává velké množství dětí a dospívajících. Co všechno mohu prožívat a jak se k tomu postavit?

číst dál

Sebepoškozování, pomoc přichází e-mailem

Téma sebepoškozování vzrostlo na Lince bezpečí za posledních pět let téměř o 500 %. Na všech službách Linky bezpečí (telefonu, chatu, e-mailu) se v posledních letech objevuje toto téma čím dál častěji. V roce 2017 bylo takových kontaktů 537, zatímco v roce 2022 už 2 607! A pomoc přichází také prostřednictvím e-mailu.

číst dál

Sociální sítě a duševní zdraví mohou být v symbióze

Sociální sítě edukují, detabuizují, inspirují, slouží k navazování kontaktů, archivaci vzpomínek, k podnikání a samozřejmě k zábavě. Zní vám to skvěle? Ano, a skvělé to je. Za těmito pocity stojí dopamin, který se při užívání sítí tvoří. Což může být, paradoxně, někdy problém.

číst dál

Mé roky s Linkou bezpečí

Linka bezpečí je dle mého názoru fenomén. Troufám si tvrdit, že o málokteré neziskové organizaci panuje mezi laickou i odbornou veřejností takové povědomí. Je to zcela určitě dobrým PR, dlouholetou tradicí, stabilitou na poli neziskového sektoru a především smysluplností služby, která je naprosto jedinečná. Bez lidí, kteří jsou ochotní věnovat Lince kousíček, kousek nebo rovnou celý kus svého života, by to ale nikdy nešlo.

číst dál