Linka bezpečí | Pro své děti jen to nejlepší. Nás.

Pro své děti jen to nejlepší. Nás.

Pro své děti si přejeme to nejlepší. A není toho zrovna málo. Jejich zdraví je samozřejmě to nevíce důležité. Pak je zde ale celá řada dalších věcí, které bychom si pro své děti přáli.

Například umět prožívat radost, lásku, bavit se, zároveň chápat soucit, prožívat empatii, ale i vědět, co je to smutek. Schopnost vyrovnávat se se složitými životními situacemi a umět na ně adekvátně reagovat. Mít zdravě nastavené sebevědomí a studovat nebo pracovat tam, kde si to ony samy přejí. Mít přátele, dobré vztahy. Uspět v době plné změn. A mnoho dalších přání, která si jistě vy sami dokážete doplnit. Zdá se to tak samozřejmé…  Ale už po přečtení těchto pár řádků si možná uvědomíte, kolik toho je. Kolik nároků a přání si na sebe a své děti dokážeme vymyslet.

Informací o tom, jací rodiče bychom měli být, a naplňovali tak dětem popsaná přání, je dnes opravdu nepřeberné množství. Jsme doslova zahlceni možnostmi, přístupy, styly a doporučeními, které se kolem výchovy dětí točí. Prožíváme boom v péči o dítě a není divu, že pod množstvím informací se můžeme občas cítit nejistí ve výchově i v sobě. Přemýšlet o výchově je důkazem vaší péče a lásky. Nenechte se ale změtí informací převálcovat a zůstaňte především sami sebou. Děti budou především takové, jací jsme my. Nabídněme jim proto hlavně spokojené rodiče a totéž co pro své děti si přejte i pro sebe.

 

Podívejte se na pár tipů, které vám toho pomohou docílit

1. Postarejte se o sebe

Rčení spokojená matka (nahrazuji v tomto případě „rodič“) – spokojené dítě, stále platí. Pokud nebudete mít dobité baterky vy, vyčerpání a únava se objeví velmi brzy. Pak už je jen krůček k vaší nervozitě, podrážděnosti a pocitu vyhoření. Nejsme pouze rodiče. Máme své partnery, kterým je potřeba se věnovat, kamarády, sourozence, kolegy a mnoho dalších blízkých osob kolem sebe. Žijte a buďte občas sobečtí! Každý den si jen pro sebe zkuste zajistit alespoň 10 minut. Týdně jedno odpoledne. Měsíčně jeden víkend a v roce jeden týden. Jak tento čas strávíte, je jen na vás. Vaše děti jsou důležité, ale vy také. Způsob, jakým jim vy ukazujete svým žitím rodičovský a dospělácký model života, je ten, který budou jednou praktikovat ony samy.

2. Inspirujte se, ale sledujte svoji intuici

Líbí se vám některé alternativní výchovné programy, které jsme neměli šanci zažít? Montessori, lesní školky, vzdělávání doma a mnoho dalších? Nespíte na vavřínech! Hledáte a inspirujete se. Vyberte si z nich jednotlivé prvky nebo je přijměte celé. Rozšiřujte svůj obzor o nová poznání. Nezapomínejte ale na svoji intuici, probuďte ji, pokud spí. Napoví vám, jestli je vaše rozhodnutí správným směrem kudy se vydat, zda je vám příjemné a dlouhodobě v něm budete spokojeni vy i vaše děti.

3. Dokonalost neexistuje

Toto slovní spojení si opakujte minimálně jednou denně. Nebudujte si na sebe nesmyslné nároky, že musíte všechno stihnoutSměřovat k dokonalosti sice můžeme, ale nikdy ji nedocílíme. Proto není potřeba se při jejím usilování doslova zničit. Přání jsou hezká věc, ale dokonalost je možné zažít pouze v přítomném okamžiku. V tom jediném můžete se svými dětmi prožívat vaše přání a být společně s nimi.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání