Linka bezpečí | Těhotenství – nejkrásnější období v životě ženy?

Těhotenství – nejkrásnější období v životě ženy?

Těhotenství je krásné období. V ženském těle vzniká nový život. Budoucí rodiče se připravují na miminko, těší se a radují. Žena se postupně zakulacuje a hladí si čím dál tím větší bříško. Užívá si laskavou péči svých blízkých a žije ve své bezpečné bublině, reálné problémy venkovního světa k ní vlastně ani moc nedoléhají…

Ano, může to tak být, a pokud to tak můžete zažít, je to skvělé a moc vám k takovému těhotenství gratuluji. Je to optimální odrazový můstek ke zdravému miminku a dobrá příprava na to stát se mámou.

Velmi často ale žena i celá její rodina prochází během těhotenství přerodem, který nemusí být právě příjemný. Všichni se chystají na příchod nového člena rodiny. Je třeba vše dořešit, vyčistit, vymést všechny pavučiny, připravit, udělat místo… Nejen v domácnosti. Ale taky v myslích všech zúčastněných a v jejich životech.

Nezřídka rodina řeší náhlou změnu práce, nemoc člena rodiny, stěhování, rekonstrukci…Dosaďte si sami z vlastní zkušenosti, co vás v období čekání na miminko potkalo. V každém případě takové okolnosti znamenají pro ženu zvýšený stres. Přitom samo těhotenství na ni klade zvýšené nároky.

Když žena zažívá v těhotenství stres

U těhotných žen se často psychické stavy promítají do tělesných potíží. Někdy se v počátcích těhotenství znásobí nevolnosti, když žena nemá možnost kvalitně odpočívat a spát, jak si tělo říká. Přepracované ženy, které na sebe zapomínají, se mohou potýkat s tvrdnutím a bolestí břicha. Někdy se přidávají během noci křeče v lýtkách. Když toho mají ženy hodně na svých bedrech, tak je mohou bolet záda… Od lékaře poté často dostanou doporučení v podobě klidu na lůžku.

Zvýšenou zátěž umíme zvládnout, tělo je na ni připravené a umí si s ní poradit. Pokud však trvá moc dlouho, nebo je moc velká, může to být už zdraví ohrožující situace.

V takových chvílích je nezbytné postarat se o svoje psychické zdraví a není žádná ostuda vyhledat i odbornou pomoc, pokud si to situace žádá. Pokud je budoucí mámě ta představa blízká, může s miminkem promluvit o tom, že teď řeší nějaké starosti, které se ale netýkají jeho vztahu s ní a ujistit ho, že je milované a chtěné.

Je dobré navštívit odborníka na lidskou duši, když

  • ženu svírá silný strach z těhotenství, z porodu, o miminko, z mateřské role, z toho, co ji čeká
  • se přihodí těžká událost, která se hůře zvládá i mimo těhotenství (nemoc, úmrtí, nehoda, úraz, vztahové potíže typu rozvod, nevěra, konfliktní vztahy atd.)
  • žena cítí, že je toho na ni prostě moc, ať už je příčina jakákoliv

Nebylo to klidné a veselé těhotenství. Co můžu dělat nyní?

Někdy se ženy ptají na to, jak se vyrovnat s tím, že prožily těhotenství plné stresu a nepohody. Mívají výčitky, že ublížily svému dítěti, pro které nebyly schopné vytvořit optimální podmínky pro vývoj.

První, co je třeba udělat, je umožnit ženě, aby o tom, co ji tíží, mohla otevřeně promluvit. Pustit všechny výčitky, obavy, bolest. Je to dobrá cesta k přijmutí faktu, že prostě nežijeme ideální život, ale ten náš – reálný se všemi nedokonalostmi a překážkami. Děláme to nejlepší, co v danou chvíli dokážeme. Pocity viny nám nepomáhají být lepšími rodiči.

V druhé řadě je dobré držet se pravidla investovat do sebe, soustředit se na své potřeby s laskavostí a péčí. Odrazí se to na našem vztahu k sobě a z toho děti profitují nejvíc. Spokojená žena – máma je dobrým zdrojem pro své dítě.

Na řešení porodních traumat a dalších potíží týkajících se těhotenství a raného mateřství se zaměřuje již celá řada psychoterapeutů, kteří dokáží vyjít vstříc i rodičům s malými dětmi. Pokud nestačí povídání s blízkými a cítíte, že vám něco brání v lepším fungování, neváhejte a vyhledejte podporu. Stojí to za to.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání