Linka bezpečí | Blog

Blog

Jak vzniká hraniční porucha osobnosti a jak se s ní žije?

Lidé s hraniční poruchou osobnosti (HPO) nebo s jejími rysy jsou obecně odborníky považováni za problematické klienty a ani soužití s nimi není jednoduché. Někdy bývají přirovnáváni k lidem s nemocí motýlích křídel – jsou neskutečně křehcí a zranitelní, zároveň často svým chováním vyvolávají situace, ve kterých jsou zraňováni.

číst dál

Není test jako test. Když školní starosti vystřídá nečekané těhotenství.

Když prožíváme období „náctin“, často nám připadá, že těhotenství je hudba hodně vzdálené budoucnosti. V patnácti málokterá dívka uvažuje nad tím, že by se stala plánovaně matkou. Nad mateřstvím neuvažuje obvykle vůbec nebo jen okrajově. Možná vyplouvá téma těhotenství více na povrch v době, kdy začínáme se sexem, ale jinak může být oblast rodičovství na míle vzdálená tomu, čím se běžně v této životní etapě zabýváme. A pak stačí chvilka a život se tak nějak obrátí vzhůru nohama.

číst dál

Poznejte depresi u dětí a dospívajících i možnosti léčby

Deprese je závažné psychické onemocnění a zdaleka jím netrpí jen dospělí. Týká se i dětí a dospívajících. Odlišit ji od smutné nálady nebo vzteku není jednoduché. Ale možné. Neléčená deprese má významný dopad na kvalitu života dětí. Dochází ke ztrátě radosti ze života, nenávisti k sobě, zhoršení vztahů s blízkými, zažívání pocitu osamělosti, sebepoškozování nebo sebevražedným myšlenkám a opakovaným pokusům se zabít. Kdy být na pozoru a jak vyměnit bezmoc za pomoc?

číst dál

Slovo editora blogu Linky bezpečí

Milí čtenáři,

každé dva týdny vám přinášíme články, které se dotýkají duševního zdraví a cesty, která k němu má vést. Články se v tomto roce točily kolem sebepoškozování, šikany, úzkosti i sebevražedných myšlenek. Ano, byl to dost intenzivní rok, ve kterém duševní zdraví a potíže dětí a dospívajících sešláply plyn zase o kousek níž k podlaze a přidaly na rychlosti.

číst dál

Dezinformace a jak před nimi chránit naše děti

Útočí na nás čím dál tím víc. Imunní vůči nim nejsme ani my, dospělí, kteří máme většinu svých názorů už pevně vytvořenou. Natož děti a dospívající, kteří si svůj názor na svět teprve tvoří. Řeč je o dezinformacích. Jak pomoci našim dětem orientovat se v záplavě všech informací? Jak je vést ke kritickému posouzení toho, co na síti vidí nebo čtou? Jak posoudit důvěryhodnost sdělení? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

číst dál

Jak se nasazuje kondom?! Nejen to vysvětluje Linka bezpečí třeba i ve vaší třídě.

I takové dotazy se objevují zcela běžně v průběhu programu Linka bezpečí ve vaší třídě. Stejně jako na telefonu Linky bezpečí, jsou dotazy týkající se sexuality nejčastějším tématem, které si děti volí. Projekt Linky bezpečí má za cíl šíření povědomí o Lince bezpečí a o jejích službách, také ale nabízí ochutnávku témat, která jsou pro žáky a studenty zajímavá, palčivá nebo jinak atraktivní. Jaká to jsou a jaký přístup ukazují lektoři dětem?

číst dál