Linka bezpečí | Blog

Blog

Články s problematikou "Jak zvládat stres a krize": Zpět na blog

Odpočinek: zbytečnost nebo nutnost?

Prázdniny klepou na dveře! Blíží se několik týdnů, během kterých děti a dospívající opustí školní lavice a mohou se vydat vstříc cestování, táborům a novým zážitkům. Letní volno by se však nemělo stát jen honbou za co nejlepšími fotkami na sociální sítě, mělo by být především prostorem pro odpočinek a relaxování těla i mysli po náročném školním roce. Proč je to důležitá, i když často opomíjená, aktivita?

číst dál

Poskytnutí emoční podpory dětem po nehodách a pádech

Dospívající chlapec byl na výletě letního tábora sražen mužem na kole. Bouchl se do hlavy, měl odřené ruce, doširoka otevřené oči, změněný stav vědomí. Vedoucí k němu přišel a řekl: „Ambulance je na cestě“…. “Jsi v šoku“. „Budu tady s tebou“. Chlapec se začal třást, učitel se dotkl jeho paže a klidným hlasem mu sdělil: “ …to je úplně v pořádku…., nech ze sebe všechno vytřást“. Po chvíli se jeho třes změnil v jemné chvění a chlapci ukáplo několik slz. Najednou se spontánně nadechl, rozhlédl se kolem sebe, jako by se chtěl podívat, co se stalo. Vracel se sám k sobě.

číst dál

Jak přežít aneb jak zvládat lépe dnešní dny?

Distanční výuka, rok zavření doma, stereotyp, neustále se měnící nařízení vlády, ponorka, sociální izolace, strach o zdraví své i svých blízkých, stesk po kamarádech – a to vše bez nějakého deadlinu, jasného data, kdy tohle všechno skončí (a bude líp). Nejistota o stavu budoucnosti. I to je každodenní realita pandemických dní. Jak si mohou přetížené děti a mladiství ulevit?

číst dál

(Sebe)péče v náročné době

Současnou situaci můžeme vnímat jako velmi nejistou. V mnoha ohledech se jedná o dobu nenormální. Péče o sebe si nyní zaslouží vaši pozornost. Zasloužíte si, aby vám bylo dobře. Na telefon a chat Linky bezpečí se ozývají děti a mladí dospělí, kteří zažívají úzkosti často spojené s omezením pohybu, změnou školního provozu či náročnými podmínkami doma, ze kterých není možné odejít. Nepříjemné pocity a strachy zažívají nejen děti, ale i dospělí. Najdete zde několik tipů, co můžete udělat a možná už i děláte pro sebe a vaše děti.

číst dál

Proč a jak pěstovat vděčnost

Vděčnost je pojmenováním toho, čeho si ve svém životě ceníme, čeho si vážíme. Pokud se dá vděčnosti prostor, ještě lépe pokud se vděčnost doslova „pěstuje“ (dále se dočtete, jak na to), postupně nás naplňuje radostí, spokojeností, pocitem vnitřního klidu. Pozitivní události, vztahy a věci v našem životě, ke kterým směřujeme naše ocenění, tedy naši pozornost skrze vyjádření vděčnosti. Čemu věnujeme pozornost, to roste.

číst dál

Psycholog a psychiatr, kdo je kdo?

Linka bezpečí, z. s. začala v roce 2019 pracovat na novém projektu pasivního poradenství. Práce na tomto projektu pokračuje i v roce 2020 videm na téma: kdo je psycholog a kdo psychiatr.

číst dál