Linka bezpečí | Blog

Blog

Slovo editora blogu Linky bezpečí

Milí čtenáři,

každé dva týdny vám přinášíme články, které se dotýkají duševního zdraví a cesty, která k němu má vést. Články se v tomto roce točily kolem sebepoškozování, šikany, úzkosti i sebevražedných myšlenek. Ano, byl to dost intenzivní rok, ve kterém duševní zdraví a potíže dětí a dospívajících sešláply plyn zase o kousek níž k podlaze a přidaly na rychlosti.

číst dál

Dezinformace a jak před nimi chránit naše děti

Útočí na nás čím dál tím víc. Imunní vůči nim nejsme ani my, dospělí, kteří máme většinu svých názorů už pevně vytvořenou. Natož děti a dospívající, kteří si svůj názor na svět teprve tvoří. Řeč je o dezinformacích. Jak pomoci našim dětem orientovat se v záplavě všech informací? Jak je vést ke kritickému posouzení toho, co na síti vidí nebo čtou? Jak posoudit důvěryhodnost sdělení? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

číst dál

Jak mluvit s dítětem po pokusu o sebevraždu?

Pokus o sebevraždu – téma, o kterém není jednoduché mluvit. Je to náročné i v případě, kdy se vás téma přímo nedotýká. Ze zkušeností víme, že právě myšlenky na sebevraždu a pokus o ni je velice častým tématem, se kterým nás děti a dospívající kontaktují.

číst dál

Nemám se s tebou bavit

„Mami, tati, dneska za mnou přišel ve škole kámoš a říkal, že jeho rodiče nechtějí, abychom se spolu kamarádili, ani se navštěvovali.“ Nerozumíte, co se stalo a proč, stejně, jako obě děti. Vždyť doteď se kamarádili! A to se najednou přestanou bavit? Jak se budeme všichni tvářit, když se potkáme náhodou venku? Když potkám kamarádovy rodiče? Nebo se potkáme na kroužku, na tréninku, ve škole?

číst dál

Příprava na přijímačky

Sotva se překulily prázdniny a tak nějak se rozběhl školní rok a už je to tu zas. Příprava na přijímačky!

Pro někoho je to první zkušenost, někdo už ji má neúspěšně za sebou a může tuto předchozí zkušenost zúročit. Kromě testů CERMAT, které jsou na většině středních škol stále povinné, jsou tu pro někoho také talentové zkoušky a je proto nutné se na ně důkladně připravit. Proč? Protože samotné znalosti ze základní školy bohužel nestačí.

Testy jsou koncipovány tak, aby v nich děti prokázaly svoje logické uvažování, schopnost analyzovat texty a sem tam využily pár znalostí, které je naučila škola. Zdá se vám to nefér? Důvodem je velmi silná poptávka po všeobecném vzdělání (tedy po gymnáziích) v čase, kdy se dítě stále necítí kompetentní rozhodnout se o budoucím směřování svého profesního života. Také ale po školách, které nabízí vzdělání ve vyšší kvalitě nebo jsou známé svým přístupem ke vzdělávání.

V testech neobstojí jen ti, kteří se dobře učí, ale ti opravdu nadaní a talentovaní. Gymnázia a další střední školy zakončené maturitní zkouškou už dávno nepatří mezi školy, kam by se dítě dostalo bez příjímacích zkoušek za dobré vysvědčení. Dnes rozhoduje především dobrá příprava a štěstí.

číst dál

Jak postupovat, když je moje dítě ve škole šikanované

Šikana na školách stále existuje a to i přes velkou osvětu, která k tomuto tématu běží. Domnívám se, že je ještě pořád velké procento rodičů, kteří si nejsou jisti tím, jak v těchto případech postupovat. Je velmi důležité vědět, že vyšetřování šikany ze strany školy má své zákonité postupy a jejich nedodržování může výsledek zásadně negativně ovlivnit. Sama jsem pracovala s nespočtem třídních kolektivů, kde se objevovala počáteční i pokročilá stádia šikany. Mé zkušenosti byly někdy velmi překvapující v tom, co vše se může ve třídách stát, a co je schopno vedení školy „přehlédnout“. V tomto článku nabízím doporučení, jak v těchto případech postupovat. Nenechte se ovlivnit strachem vašeho dítěte

číst dál