Linka bezpečí | Blog

Blog

Příprava na přijímačky

Sotva se překulily prázdniny a tak nějak se rozběhl školní rok a už je to tu zas. Příprava na přijímačky!

Pro někoho je to první zkušenost, někdo už ji má neúspěšně za sebou a může tuto předchozí zkušenost zúročit. Kromě testů CERMAT, které jsou na většině středních škol stále povinné, jsou tu pro někoho také talentové zkoušky a je proto nutné se na ně důkladně připravit. Proč? Protože samotné znalosti ze základní školy bohužel nestačí.

Testy jsou koncipovány tak, aby v nich děti prokázaly svoje logické uvažování, schopnost analyzovat texty a sem tam využily pár znalostí, které je naučila škola. Zdá se vám to nefér? Důvodem je velmi silná poptávka po všeobecném vzdělání (tedy po gymnáziích) v čase, kdy se dítě stále necítí kompetentní rozhodnout se o budoucím směřování svého profesního života. Také ale po školách, které nabízí vzdělání ve vyšší kvalitě nebo jsou známé svým přístupem ke vzdělávání.

V testech neobstojí jen ti, kteří se dobře učí, ale ti opravdu nadaní a talentovaní. Gymnázia a další střední školy zakončené maturitní zkouškou už dávno nepatří mezi školy, kam by se dítě dostalo bez příjímacích zkoušek za dobré vysvědčení. Dnes rozhoduje především dobrá příprava a štěstí.

číst dál

Jak postupovat, když je moje dítě ve škole šikanované

Šikana na školách stále existuje a to i přes velkou osvětu, která k tomuto tématu běží. Domnívám se, že je ještě pořád velké procento rodičů, kteří si nejsou jisti tím, jak v těchto případech postupovat. Je velmi důležité vědět, že vyšetřování šikany ze strany školy má své zákonité postupy a jejich nedodržování může výsledek zásadně negativně ovlivnit. Sama jsem pracovala s nespočtem třídních kolektivů, kde se objevovala počáteční i pokročilá stádia šikany. Mé zkušenosti byly někdy velmi překvapující v tom, co vše se může ve třídách stát, a co je schopno vedení školy „přehlédnout“. V tomto článku nabízím doporučení, jak v těchto případech postupovat. Nenechte se ovlivnit strachem vašeho dítěte

číst dál

Učitel ubližuje mému dítěti… Co mám dělat?

Na Rodičovskou linku se poměrně často obracejí rodiče, jejichž dítě (případně skupina dětí) trpí přístupem pedagoga. A to už od mateřské školy. Leckdo by mohl namítnout, že jsme při telefonické nebo e-mailové krizové intervenci odkázáni pouze na jednostranné informace. To je pravda, nicméně takhle jednoduše to ze stolu smést nelze.

číst dál

Když blízcí nerozumí: Jak správně reagovat a podpořit člověka trpícího úzkostí?

Úzkosti jsou komplexní a nepředvídatelné stavy, které mohou postihnout kohokoli bez ohledu na věk, pohlaví či společenské postavení. Pro ty, kdo jimi trpí, může být podpora ze strany blízkých klíčová pro jejich zvládání a uzdravení. Avšak nepochopení ze strany těch, které máme rádi, může situaci zhoršit. V tomto článku se podíváme na to, jak lépe porozumět lidem trpících úzkostmi a jak je efektivně podpořit.

číst dál

Ze základky na střední. Co čekat a jak přechod zvládnout?

Přechod ze základní na střední školu je krokem, který s sebou přináší mnoho změn, a u někoho možná také obavy a strach, což je naprosto přirozené, pochopitelné a v pořádku. Co můžete od přechodu ze základní školy na střední očekávat? Co vás tam může čekat a jak se na to připravit?

číst dál

Rodičovství bez soutěžení

Život rodiče je fascinující. Někdy se může zdát stereotypní, ale také dokáže pořádně překvapit. Častokrát pomáhá vědomí, že právě ty náročné situace (zejména pak téma dětského vzdoru nebo puberta) určitě prožívají i jiní rodiče. A možná vám někdy přijde na mysl, že jsou jako rodiče mnohem lepší.

číst dál