Linka bezpečí | Blog

Blog

Mám pocit, že se mi dítě vzdaluje

Petra, matka šestiletého Tomáše, má poslední dobou pocit, že se od sebe vzdalují. Roztržky jsou na denním pořádku – Tomáš se vzteká kvůli každé maličkosti, odmítá poslouchat, a když s ním Petra mluví, často slyší jen trucovité ticho. Po každé hádce má Petra pocit, že ztrácí trpělivost, zatímco Tomáš se uzavírá do sebe. Dříve měli hezký vztah, ale nyní se zdá, že každý rozhovor končí konfrontací.

Taková situace může být pro rodiče velmi frustrující a bolestivá. Mít pocit, že ztrácíte blízkost se svým dítětem, může vyvolávat smutek i bezmoc. Obzvláště když se jedná o předškoláka nebo dítě v raném školním věku, které prochází mnoha změnami a hledá své místo ve světě. Jak tedy navázat zpátky kontakt a zlepšit komunikaci, když máte pocit, že se neustále jen hádáte?

číst dál

Problémy s jídlem. Kdy je čas hledat pomoc?

V poslední době se mluví stále častěji o poruchách příjmu potravy – v médiích, na sociálních sítích či mezi lidmi v okolí. Zároveň tu neexistují jen samotné poruchy příjmu potravy. Člověk se může potýkat s potížemi s jídlem i bez rozvinutého onemocnění. I když je asi potřeba zmínit, že hranice mezi potížemi a poruchou příjmu potravy může být někdy dost tenká. Co potíže s jídlem zahrnují a jaké kroky je možné podniknout?

číst dál

Online hry: Zábava pro děti, starost pro rodiče

Vítejte ve světě online her, který přitahuje stále větší množství dětí, ale trápí nejednoho rodiče. Ačkoli mohou být zdrojem zábavy a rozvoje určitých dovedností, přinášejí s sebou také rizika, která by rodič neměl přehlížet. Kromě možnosti vzniku závislosti číhají na děti také podvodníci. V tomto článku, který vznikl v rámci dlouhodobého partnerství s Nadací O2, se podíváme na způsoby, jak těmto problémům předcházet a chránit své děti. Abychom nebyli jen pesimističtí, představíme si online vzdělávací hru NetKnights, která je naopak nejen pro děti prospěšná.

číst dál

Sexualita s nálepkou „big tabu“. Dospívajícím s postižením může důvěrník pomoci erudovaněji než rodič.

Pro mnoho rodičů je těžké mluvit se svými dětmi o sexualitě. A pro rodiče dětí s postižením je to těžší několikanásobně více. Samotný fakt, že máte dceru nebo syna se zdravotním znevýhodněním je psychicky náročné. Je pro ně nepředstavitelné, že jejich dítě, které má mnohdy v lékařských zprávách formulku „mentální věk na úrovni např. 5letého dítěte“ bude v dospělosti prožívat svou sexualitu a chtít navazovat vztahy. Proto předání informací o sexualitě odsouvají do pozadí. A to je škoda.

číst dál

Sport je efektivní prevence duševního zdraví

Sport a pravidelný pohyb sehrává zásadní roli nejen ve fyzickém zdraví, ale také jako prevence duševního zdraví jak u dětí, mladých lidí tak i u dospělých. Pomáhá totiž uvolňovat stres, zpracovávat emoce a celkově zlepšovat psychickou pohodu.

Pro děti je obzvlášť důležité budovat pozitivní vztah k pohybu a ke svému tělu, ale také k jeho limitům, aby pohyb vnímaly jako příjemnou součást svého života a ne jako povinnost. Pro každé dítě je důležité, aby mělo dostatek pohybu, ve kterém nebude příliš omezováno. Děti (a nejen děti) si pohybem mohou odžít a odventilovat spoustu nahromaděných emocí a stresů, které v průběhu dnů zažívají.

číst dál

Tvoje 18. narozeniny a všechno, co potřebuješ vědět

Blíží se tvoje osmnácté narozeniny. Je to pro tebe jen datum v kalendáři, den jako jakýkoliv jiný nebo je to konečně „Ten Den“, od kterého si můžeš dělat, co chceš, máš svobodu a nemusíš se nikoho na nic ptát? Co všechno věk 18+ znamená nebo neznamená?

číst dál